Nenechme pravici zneužít protesty

Zásadně nesouhlasíme s potlačení letošního ročníku taneční párty CzechTek 2005. Celý policejní zásah byl naprosto nesmyslný a od samého začátku situaci jen vyostřoval. Policie nejprve zablokovala přístupové cesty na pronajatý pozemek, kde se měla párty konat. Tím zablokovala dopravu na dálnici D5 a zkomplikovala život lidí v širokém okolí. V chaosu, který policie vyvolala zemřel v sobotu ráno jeden účastník technoparty. Jeho smrt padá plně na hlavu policie. Později policie ve dvou tvrdých zásazích celou párty rozehnala, ve střetech byly zraněny desítky účastníků CzechTeku. Večerní zásah byl obvzláště brutální: najíždění do účastníků auty, házení slzných granátu do aut, ve kterých seděli lidé, přejíždění stanů (kde mohl v tuto dobu někdo spát) atd. Více informací o zásahu na www.policejnistat.cz.

Od prvního okamžiku navíc policie lhala: tvrdila, že majitel pozemku, na kterém se měl CzechTek 2005 konat, svůj souhlas odvolal; že na pozemek nevedla žádná přístupová cesta; že zásah byl na příkaz státního zástupce a dalo by se pokračovat. Jak ministr vnitra Bublan, tak premiér Paroubek se snaží neustále tento zásah obhajovat. Vymýšlejí si při tom neuvěřitelné věci: ,,…jádro (organizátorů technopárty) tvoří nebezpečně posedlí lidé…provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnost.“ (Premiér Paroubek, Lidové noviny 2. 8. 2005)

O CzechTeku se také rozšiřuje řada mýtů. Jedním z nich jsou drogy. Na každém festivalu si člověk může koupit alkohol, tajemství není ani to, že se dají poměrně snadno sehnat i jiné drogy. Dalším je zátěž pro okolí. Ta je zcela srovnatelná s hlukem na obřích koncertech, pořádaných přímo v centru města nebo při příležitostech jako vítání hokejistů nebo oslavy Silvestra.

Rozdíl je jinde. CzechTek je (alespoň prozatím) výrazem nekomerční zábavy. Nesponzoruje ho CocaCola, Nike nebo nějaká jiná velká korporace. Jeho účastníci dobrovolně pomáhají s následným úklidem. Připomeňme, že loni, i přes zásah policie, se část z nich na místo konání vrátila a pozemek uklidila (a někteří byli na místě zatčeni). „Jde o to, co technaři reprezentují – svobodu rozhodnutí podílet co nejméně na okolním systému, vytvořit si vlastní nezávislou kulturu. Toho se státní moc bojí,“ píše jeden z účastníků CzechTeku.     

Modrá šance pro Czechtek

Kritiky zásahu se s náramnou chutí chopila pravice v čele s ODS. Není příliš mnoho pochyb o tom, že kdyby byla právě ODS, došlo by k obdobnému zásahu. Stačí si jen vzpomenout na kritiku policie po loňském CzechTeku, kdy zákrok údajně přišel pozdě a byl nedůsledný. ,,Podle mě měli zasáhnout v době, kdy tam bylo 15 000 lidí, kdyby je měli rozjezdit tanky.“ (Tomáš Sokol, bývalý pravicový ministr a dnes advokát milionářů, Lidové noviny 4. 8. 2004). ODS nese zodpovědnost za vyklizení squatu Ladronka a nasazení těžkooděnců proti těm, kteří proti vyklizení protestovali. Poslanec za ODS Miroslav Macek požadoval po protestech proti MMF do demonstrantů střílet (a ne jen gumovými projektily). Po Global Street Party obhajoval tehdejší ministr vnitra Cyril Svoboda policejní zásah a to podobnými slovy jako dnes Bublan. Zásah byl samozřejmě adekvátní. ,,Myslím, že to nebyl tvrdý zásah, protože zraněných tolik není.“ (Právo, květen 1998).
Kromě oficiálních politiků se na demonstracích proti letošnímu zásahu policie navíc prezentoval bývalý příslušník BIS Vladimír Hučín a skupina lidí kolem Petra Cibulky, která za vším vidí komunistické spiknutí.
Pravice si tímto jednáním nenechává ujít příležitost, jak se v období před začátkem předvolební kampaně zviditelnit. Volání po demisi Bublana a Paroubka je sice správné, ale nijak dostačující.  I kdyby Bublan nakrásně odstoupil, technu nepomůže změna na nejvyšších místech, v úřadě premiéra nebo ministra vnitra. Modrá šance pro CzechTek neexistuje.