CzechTek po americku

{mosimage} Známé obrazy. Noc, barevná světla, boxy duní, lidé tancují. Je jich v tu dobu takových 1500, celkem se čekají tři tisíce.
A pak policie. Tentokrát kromě slzného plynu a obušků také s helikoptérou, psy, samopaly a omračovacími pistolemi. Znovu bití bezbranných lidí ležících na zemi, střílení granátů slzného plynu do utíkajícího davu.
Jenže se to neodehrává na Tachovsku. Mejdan se všemi náležitými povoleními, s vlastní ochrankou a dokonce s pojištěním se 22. srpna násilně rozpouští nedaleko Salt Lake City ve státě Utah.

Napadení mladíci se začínají organizovat a pokoušejí se o protest proti policejnímu násilí. Na své webové stránce „Music Versus Guns“ mají dokonce hned na úvod odkaz na stránku policejnistat.cz s informacemi o letošním CzechTeku.
Zajímavé je, že o těchto událostech v česku ani po týdnu prakticky nikdo neví.
Zřejmě se zájem amerických technařů o solidaritu z čech některým lidem nehodí do krámu. Zjevné paralely by, nedej bože, dokázaly debatu v čR postavit z hlavy na nohy, a to vadí.
Vadí to mediálním stratégům kolem Standy Pence, kteří prodali mainstreamovým médiím policejní zásah jako přežitek komunismu.
Vadí to panu prezidentovi, který se zajímá o lidská práva pouze tehdy, hodí-li se to jeho straně k získání mladých voličů.
Vadí to panu ex-prezidentovi, jehož servilita vůči Spojeným státům se plně projevila již při jeho vystoupení před americkým kongresem v r. 1990 a jehož tehdejší proslov označil jeden americký novinář jednou trefně jako „a lubricated hand job“.
A vadí to všem těm levicovým komentátorům, kteří ze strachu z návratu ODS do vlády raději bránili čSSD ještě v jejích nejhorších pravičáckých excesech, než aby byli věrní zásadě stát na straně obětí státní zvůle, a pak schovali své obavy za argumenty o nočním klidu a další irelevantnosti.
Dosavadní strategie technařů po policejním zásahu byla fenomenálně úspěšná a zároveň katastrofálně neúspěšná. Stal se tématem číslo jedna v českých sdělovacích prostředcích. Ale zároveň se jeho oběti staly rukojmími těchto médií a jejich vlastníků. Obrovská většina těch lidí, kteří mají nedůvěru vůči státní moci a byli by tak potenciálně nejsilnějšími spojenci technařů, mají též nedůvěru vůči ODS. Od této skupiny obyvatelstva se de facto odřízli.
Bylo by velkým překvapením, kdyby se hnutí po dnešních (1. září) protestních koncertech ještě jednou pozvedlo. Místo toho nejspíše tiše vyšumí a jediným jeho výsledkem bude raketová kariéra několika jejich vůdců v pravicové politice.
Lidová moudrost má zato, že každých dvacet let, s každou novou generací, dojde v čechách k převratným politickým událostem. Pokud tomu tak je, tak se, soudě dle současné úrovně politické debaty v čR, dožijeme za čtyři roky znovu debaklu.

Thomas Franke

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •