83% čechů je hloupých – nechtějí americké základny

Před několika měsíci přinesla zahraniční zpravodajská agentura zprávu o tom, že USA již delší dobu jednají s představiteli české vlády o možném umístění protiraketové základny na území české republiky.


{mosimage}Protiraketová základna by měla tvořit součást tzv. protiraketového jaderného deštníku, který má chránit nejenom Spojené státy americké, ale i Evropu před
údajně hrozícím atomovým útokem. Díky zahraničním médiím se tak vůbec poprvé dostala informace o podobném záměru i k české veřejnosti.

Tehdy si zpráva „kupodivu“ nezískala pozornost českých médií. Představitelé české vlády pouze hbitě informaci odmítli a popřeli, že by podobná jednání probíhala.
Dnes už však víme, že informace o chystané protiraketové základně byly vládou po dlouhé období cíleně zatajovány.

Už je to uděláno, už je to hotovo

V týdnu od 17. července do české republiky přijela delegace vojenských odborníků USA a začala si postupně prohlížet českou vládou doporučené vojenské lokality. Ukázalo se, že jednání s americkou stranou probíhá již téměř dva roky a že zásadní rozhodnutí z české strany má padnout již v září roku 2006.
Ministr zahraničí Cyril Svoboda jen suše oznámil, že vzhledem ke krátké lhůtě pro závazné vyjádření české strany nebude mít česká republika čas na uspořádání referenda. Rozhodnutí tedy zůstane v rukou „odborníků“ a úzké politické elity.
Americké armádě byly vládou nabídnuty tři vojenské objekty. Jedná se o Jince v Brdech, Boletice a Libavou. Podle posledních zpráv si Američané vybrali Libavou.
Vybudování americké protiraketové základny dávají zelenou kromě KSčM všechny parlamentní politické strany. Ministři zahraničí a obrany stejně jako předsedové ODS Mirek Topolánek a čSSD Jiří Paroubek projekt podporují, přičemž Paroubek alibisticky hovoří o referendu.
Hlavním důvodem pro podporu vybudování americké základny je údajná otázka bezpečnosti státu, ekonomického oživení a rozvoje infrastruktury v příslušných regionech.
Také hejtmani jednotlivých krajů stavbu základny podporují s odkazem na zvýšení pracovních příležitostí. Na druhou stranu všichni funkcionáři přiznávají, že o podobě zamýšleného projektu a podmínkách výstavby základny nemají konkrétní informace, a tudíž se nemohou k projektu jednoznačně vyjádřit.

Ano, právě konkrétní podoba protiraketové základny a podmínky jejího vzniku jsou pro všechny velkou neznámou.

O nás bez nás – už zase?

A co na to češi?  Ti tentokrát nejdou laxně na pivo, ale mají jednoznačný postoj: dle různých výzkumů je 77 až 83 % čechů proti budování americké protiraketové základny. Tato drtivá většina obyvatelstva nevidí základnu jako pojistku bezpečnosti, ale naopak jako zvýšení rizika teroristického útoku.
Tento postoj jasně ukazuje, že česká veřejnost interpretuje vojenskou zahraniční politiku USA jako skutečného původce terorismu a atentátů v New Yorku, Madridu a Londýně. česká vláda naopak povýšeně argumentuje, že hledání souvislosti mezi americkou základnou a zvýšenou hrozbou terorismu je scestný úsudek.

Zdaleka ne tak scestně, jak to s oblibou tvrdí provládní média, si dávají češi americkou základnu do spojitosti i s vojenskými základnami bývalého Sovětského svazu.

Princip fungování obou mocností a jejich cíle byly stejné – útlak sahající za hranice vlastního státu. Ani zde jako by se české vládě nezdál nesouhlas veřejnosti s přítomností cizích vojenských jednotek dostatečně silný.
Vláda tvrdí, že Sověti vtrhli na území čSSR z vlastní vůle a  Američané se na rozdíl od nich slušně ptají, zda-li s jejich základničkou souhlasíme. Ale vždyť právě o to jde! Nesouhlasíme! Tak proč nás ministři a premiér neposlouchají? Již dřívější komunistická vláda čelila až do okupace v roce 1969 úsilí Sovětského svazu na československém území vybudovat vojenské základny. Proč má dnešní demokratická vláda povolit něco, co tolik kritizovaný dřívější režim až do násilné invaze nepřipouštěl?
Při podrobnějších úvahách se ukáže, že by základna nakonec nepředstavovala ani to oslavované oživení rozvoje obcí a snížení nezaměstnanosti. Podobné základny v Německu fungují totiž primárně na personálním a materiálním zajištění přímo z USA.

To, co je naopak téměř stoprocentně jisté, je skutečnost, že bude ve zmiňovaných lokalitách poškozováno životní prostředí. Především zdroje kvalitní pitné vody jsou v dobře zachovaných přírodních lokalitách ve velkém ohrožení. Po dlouhých letech se začalo uvažovat o tom, že by se některé vojenské prostory zpřístupnily veřejnosti pro rekreační účely. Starostové obcí uznávají, že by v takových tendencích nebylo možno v případě základny pokračovat. Vojenský prostor by se stal ještě více uzavřeným než do současnosti.

I v tomto bodě je „laický“ názor člověka znehodnocován, a i dokonce vyjádření ekologů či starostů malých obcí jsou odsunována jako méněcenná.

Co je vlastně ve hře?

Občané celé české republiky, ať už přímí sousedé případné základny, nebo lidé ze vzdálenějších oblastí, nechtějí podporovat arogantní válečnou politiku Spojených států amerických a jednoznačně odmítají výstavbu protiraketové základny.
Vláda čR s využitím nepravdivé a zkreslující mediální propagandy, ale systematicky rozhodnutí lidí ignoruje. Tisk s nebývalou intenzitou zpochybňuje a zesměšňuje rozhodnutí většiny a o donedávna opěvovaných „moudrých voličích“ hovoří jako o nesvéprávných hlupácích, jako o tlupě blbců, v jejichž mozkové kapacitě není schopnost rozhodnout o tak „odborné“ otázce, jako je ano, či ne válkám.
Vláda i přes nesouhlas obyvatelstva  vznik základny schvaluje a ve strachu z porážky své přisluhovačské politiky USA zabraňuje veřejnosti, aby se vyjádřila demokratickou cestou ve všeobecném referendu. Nerespektování vůle obyvatelstva a zabraňování referendu jsou prohřešky proti demokracii. Co tedy tak úžasného česko získá, že vládě stojí za to ignorovat vůli veřejnosti?
Všechny  protiargumenty shazuje vláda ze stolu a tvrdě razí strategii líbat USA zadnici. Že by bylo ve hře ještě něco, co by skutečně jen „blbec” odmítl?

Helena Franke