Protesty učitelů jako možná rozbuška

Oaxaca, město na jihu Mexika, se stalo bojištěm na kterém se noc co noc odehrávají bitvy mezi stávkujícími učiteli a armádou. Barikády z hořících pneumatik a ostnatých drátů mají každou noc zabránit těm, kteří již zabili několik protestujících, aby ve svých vraždách pokračovali.
Jeden americký voják, který se vrátil z Iráku a jel do Oaxacy na dovolenou, sdělil novinářům: ,,První věc, která mě napadla, když jsem vystoupil z autobusu, bylo, že jsem zpět v Iráku.“
Učitelé zahájili své protesty poté, co guvernér provicnie, Ulises Ruiz, odjel podpořit prezidentského kandidát své strany. Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě zůstalo v rukou jeho úředníků a bryzy se dostalo do slepé uličky.
14. června se bezpečnostní složky pokusily vytlačit učitele z tábořiště, které si rozbili v centru města. Násilí proti protestujícím učitelům dalo vzniknout širokému hnutí solidarity. To spojilo nejrůznější organizace zabývající se sociální problematikou i hnutí původních obyvatel a prohlásilo se v červnu vládním orgánem Oaxacy.
Hnutí přinutilo Ruize, abyse skrýval, a vládu provincie, aby hledala útočiště v hotelích na předměstí.
Centrum města je pod kontrolou sociálního hnutí, které se organizuje demokraticky zdola. V průběhu několika posledních dní policisté v civilu a paramilitantní skupiny zaútočili na alternativní media, aby zabránily šíření zpráv o konfliktu. Důležitosti takového zpravodajství jsou si obě strany vědomy.  
Nancy Davies, reportérka Narconews z Oaxacy, píše: ,,Modus operandi vlády je používat policisty v civilu, těžce ozborjené muže, kteří projíždí kolem a snaží se prostřílet si cestu k radiu. Hnutí si vyvinulo obranný mechanismus: blokády autobusů na každé důležité křižovatce. Tím se dají ochránit zbylé radiové stanice. Ve čtvrtích si organizují místní obranu.“
Události se odehrávají na pozadí velkého pnutí v mexické společnosti. 2. června byl vyhlášen za vítěze voleb pravicový Felipe Calderon. Jeho vítězství ale zpochybňují otázky kolem manipulace s hlasy. Jeho levicový protivník, Andres Manuel Lopez Obrador, proto začal organizovat protesty. Přepočítávání hlasů z 9% sporných hlasovacích míst svědčí o podvodu ve prospěch Calderona.
Volební komise vyhlásila ve čtvrtek 31.srpna vítězem práve Calderona. Obradorovi se podařilo zmobilizovat miliony svých přívrženců a zorganizovat jedny z největších demonstrací v mexické historii. Na 16. září chystá ,,národní demokratické shromáždění“. Jeho cílem je spojit různorodé organizace a společně se postavit jak výsledkům voleb, tak sociální nespravedlnosti.
Pokud se podaří, aby se hnutí učitelů z Oaxacy spojilo s hnutím Andrea Obradora, může vzniknout obravdu výbušná směs.

Podle Socialist Worker
Jan Májíček