,,Skrytý masakr“ v iráckém městě Haditha

Haditha je sedmdesáti tisícové městečko u Eufratu v Iráku. 19. listopadu 2005 zde bomba u silnice zabila dvacetiletého příslušníka námořní pěchoty Miguela Tarkazaze. Americké ministerstvo vydává prohlášení, že s ním zemřelo dalších 24 civilistů. Prostě další operace odporu, která se nepovedla. O několik dní později pořádala Asocice muslimských učenců v Bagdádu tiskovou konferenci, kde zpochybňuje oficiální verzi. Mluví o tom, že se jednalo o chladnokrevnou pomstu – za smrt vojáka byly zmasakrovány dvě rodiny a skupina mužů v taxi.
Armáda verzi popřela s tvrzením, že se jedná o „propagandu Al-Kajda“. Držela se verze, že civilisté byli zabyti bombou u silnice.
Později příběh mění. Nyní mají být oběti chyceny v křížové palbě mezi námořní pěchotu a povstalce. Tým vojenských vyšetřovatelů nikoho neobvinil…
Tým vojenských vyšetřovatelů netušil, že místní novinář Taker Tahbed natočil důkazy a předal je skupině lidskoprávních aktivistů. Ti je předali dále časopisu Time.
O čtyři měsíce později je Time uveřejňuje a armáda je nucena znova otevřít vyšetřování.
Zde je scéna, bližší skutečnosti. Svědci popisují, jak vojáci USA vytahují z taxi pět mužů. Popravují je. Pak chodí od domu k domu a střílí do lidí. Je zabit 77 letý muž na vozíčku. Jeden mariňák z týmu „čističů“ vypovídá, že škála obětí sahá „od malých dětí k dospělým mužům a ženám“.
Nejedná se o reakci ve stresu – celá akce trvá pět hodin.
Jeden z pozůstalých prohlásil, že mu po masakru bylo americkým úderníkem nabídnuto 2.500 USD.
Poté, co časopis Time příběh uveřejnil, mariňáci přiznali, že mají fotografické důkazy o tom, že oběti byly zabity „stylem popravy“. Masakr spáchala ta samá vojenská jednotka, jež se „proslavila“ při jiném incidentu: záběr z Fallúdžy, kdy na zemi leží odzbrojení muži a americký voják přistoupí a střelí do hlavy raněného, obletěl celý svět.
Martin šaffek