čunkovi zase pomůže rasismus

{mosimage}Poctivější než Mirek Topolánek je Jiří Čunek.
Alespoň se ke svým výrokům hlásí, byť vysvětluje, že to myslel jinak – od vředu, který je třeba vyříznout, až po tvrzení, že dávky jsou přiznávány ze sociálního soucitu těm, kteří jsou tmaví, se svými rodinami binec dělají a ohně na náměstích rozdělávají.
To Topolánek, podroben kritice i svých stranických druhů, je člověk přímočarý, žádný pokrytec, a nevysvětluje nic! Na přímý dotaz novináře po jednání výkonné rady ODS, jak na něm reagoval na kritiku svých nevhodných výroků, řekl, že žádné takové výroky neměl. Jen není jasné, zda tím chtěl říci, že o noci dlouhých nožů nemluvil, evropskou ústavu neoznačil za výkal (arci vznešeně, anglickým slovem), novináře do řiti neposlal, výhružku „es kommt der Tag“ nevyslovil, nebo naopak, zda to sice všechno řekl, ale nepovažuje to za nevhodné.

Vhodné bylo naopak Topolánkovo vyjádření, že na čunka už nebude tlačit, aby rezignoval. To by čunka ponižovalo, protože rezignace by prý byla přiznáním viny. Tento Topolánkův postoj jsem ocenil, lidská důstojnost je mi nade vše.
Jen jsem si ve své prostotě myslel, že bude hned následovat ústavní postup – místo nátlaku navrhne premiér prezidentovi čunkovo odvolání, a prezident, jenž to podle ústavy učinit musí, ho odvolá. Ale to prý nešlo, rozbila by se koalice. Když to pochopil i Martin Bursík, že kvůli zachování zelené politiky je třeba ve vládě i s čunkem zůstat, jistě to přijal i Topolánek.
Dosud se tradovalo, že Romové si jezdí pro dávky mercedesy. Teď přišly ohně na náměstích. Tvrdit, že lidé, kteří ty ohně zapalují a mají tmavou pleť, snadněji získají peníze, není ale rasistické. To sdělilo zprávou SMS po mobilu 92 procent diváků nedělní debaty mezi Jiřím čunkem a místopředsedou KSčM Jiřím Dolejšem na stanici Prima. Ten právem soudí, že větším problémem než čunkův postoj jsou názory těch diváků. Předsudečné výroky by měla televize podrobit kritickému rozumu, a ne o nich dávat hlasovat.
Tonoucí se stébla chytá. Jiří Čunek chce zabránit svému odchodu z vlády a využívá toho, že většina čechů nemá ráda Romy, přichází s novými bonmoty na jejich adresu. Vystěhovávání ve Vsetíně vyvolalo u mnoha voličů a lidovců sympatie. První ho s převahou zvolili senátorem, ti druzí předsedou strany. Protiromské nálady snad i teď zafungují, doufá Čunek.
Tomu ale pomáhají i ministři Petr Nečas (ODS) a Džamila Stehlíková (SZ), když si nepravdivě na veřejnosti stěžují, že současné zákony o dávkách jsou nedostatečné. Stejně jako Čunek nyní v televizi, i Stehlíková se před týdnem při návštěvě Chebu tvářila, že neví, že už dnes lze dávky nevyplácet tomu, kdo třeba neposílá děti do školy, nebo kdo odmítá veřejně prospěšné práce.
Potíž je spíše v tom, že ty práce nejsou. Koalice dnes zastírá fakt, že neplatiče nájemného si Čunek vyrobil, protože podle zákona bylo už loni možno bez souhlasu nájemníka strhávat nájemné z dávek.
čunkovi prospívá i váhání státního zastupitelství, které už půl roku zkoumá několik trestních oznámení na vsetínské deportace. Věc ani neodložilo, ani nepožádalo Senát o opětné vydání čunka ke stíhání. tentokrát pro deportace Romů do vzdálených okresů. Asi se bojí, že by ho někdo nařkl, že ovlivňuje politický život.

Petr Uhl,
článek vyšel 2.4.2007 v deníku Právo pod titulem "čunkovi zase pomohou Romové"