Jak komunista Filip hrne peníze podnikatelům

{mosimage}Asi všichni známe praxi tzv. poslaneckých pomníčků. To se při schvalování státního rozpočtu vyčlení částka v řádu stovek miliónů, která je určena pro návrhy poslanců na různé veřejné investice v jejich regionech. Tu se z toho opraví kostel, jindy postaví tělocvična apod. Poslanci mají tyto své pomníčky ve velké oblibě, neboť zlepšují jejich obraz v očích voličů. Navíc se můžou zavděčit různým svým kamarádům, od kterých pak třeba dostanou sponzorský dar, nebo prostředky na volební kampaň. Zkrátka panuje oboustranná spokojenost. Podobné praktiky jsou pochopitelné u stran pravice – ty jsou obhájci zájmů bohatých a mocných a chtějí, aby byli ještě bohatší a mocnější, třeba i pomocí poslaneckých pomníčků. Je to ovšem překvapivé u strany, která sebe samu nazývá levicovou.

A přesto předseda KSčM Vojtěch Filip prosadil ve svém regionu tento pomníček: Stát poskytne 10 miliónů na rekonstrukci hotelu v Nových Hradech. Dovolte mi z projektu citovat: "Základní myšlenkou je rekonstrukce stávajících historických objektů Buquoyské rezidence a empírových lázniček v Tereziině údolí v Nových Hradech na lázeňské rekondiční centrum na úrovni čtyřhvězdičkového hotelu…Kromě nadstandardního ubytování a restaurací bude hotel svým návštěvníkům nabízet rehabilitace a léčebné služby. " A teď se pana Filipa zeptejme: Kolik z voličů jeho strany bude mít na to, aby mohli ono "rezidenční centrum" s jeho "nadstandartními" službami" využívat? Nebo pro ně bude dostatečným dobrodiním, že jej budou moci obdivovat zvenčí?
Každopádně, podobné projekty představují přerozdělování od chudých ve prospěch bohatých a při něčem takovém by neměl žádný levicový politik asistovat. V opačném případě vzniká nebezpečí, že se ho budou jeho voliči ptát, co za to od investorů dostal on. Může se tam jet zadarmo rekreovat, nebo může počítat se sponzorským darem na volební kampaň?

Závěrem mi dovolte citovat ze schůze poslanecké sněmovny:  Mistopredseda PSP Vojtech Filip: Zahajil jsem hlasovani poradove cislo 389 a ptam se, kdo je pro. Rekonstrukce rezidence Nove Hrady. Kdo je proti? Dekuji
vam.
V hlasovani poradove cislo 389 z pritomnych 194 pro 125, proti 7. Navrh byl prijat.

Stanislav Holubec, 13.03.2007, článek převzatý z lavka.info
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •