Nesplněné sliby

{mosimage} řada rodin v těchto dnech prožívá zklamání.
Usměvavá paní s dětmi na billboardech volební kampaně ODS Plus je v červnu 2006 přesvědčila, aby volili občanské demokraty. Spolu s poslancem Nečasem tehdy maminka z plakátu slibovala, že zvýší čisté příjmy rodiny se třemi dětmi o 66 tisíc ročně. Nyní se stejné rodiny dozvídají, že se bude snižovat porodné a rodičovský příspěvek, rušit příspěvek pro prvňáčky a omezovat valorizace dětských přídavků. ODS přitom před volbami písemně garantovala, že pokud se zkrátí doba výplaty rodičovského příspěvku na 3 roky, zvýší se jeho výše minimálně o čtvrtinu. Nevím, kde je dnes ona žena z volebního plakátu a co si o tom všem myslí, ale pan Nečas je na ministerstvu práce a sociálních věcí, a jak se zdá, ztratil docela paměť.

Dva milióny starobních důchodců čekalo zkraje letošního roku nemilé překvapení. řada z nich totiž uvěřila před půl rokem slibům poslance Tlustého, že se důchody od 1. 1. 2007 každému důchodci zvýší o 1000 korun. I tento slib byl poutavě vizualizován: starší manželský pár se na barevných letáčcích ODS viditelně radoval ze zvýšení svého ročního příjmu o 24 tisíc korun. Nic takového se ale nestane. Přitom slib tisícovkové valorizace dodnes visí na internetových stránkách ODS. Beze slova vysvětlení či alespoň omluvy.
A co hůř. Ministr financí Kalousek chystá od jara 2008 zvyšování DPH u potravin, léků, vody, tepla a dalších položek. Představitelé ODS se před volbami pokaždé dušovali, že pokud se DPH byť jen o pár procent zvýší, vzrostou starobní důchody právě o tisíc korun. Součástí připravovaných reforem to ale není.
Senátor Julínek v oněch šťastnějších dobách štědré ODS Plus sliboval, že se nezvýší povinná finanční spoluúčast ve zdravotnictví. O zdražení léků a nových poplatcích pro pacienty nebylo ve volebním programu ani slovo. To by se postarší pár z reklamních materiálů tak spokojeně a klidně neusmíval. Nesplněných slibů ODS přibývá velmi rychle.
Brzy ale přibudou další zklamaní. Vláda totiž nesníží daně na 15 procent, jak nejsilnější vládní strana slibovala, a živnostníci se od ministra římana nedočkají ročních daňových prázdnin. A není to překvapivě výsledek tlaku opoziční čSSD. Na ministerstvu financí nedávno zjistili, že předvolební daňové sliby ODS není možné realizovat. Tyto sliby byly tehdy předsedou Topolánkem zkrátka dány poněkud lehkomyslně, bez propočtů.
Nyní ministr financí zjistil, že by zruinovaly státní rozpočet. Ale jede se dál. Opět bez vysvětlení a omluvy. V příštích týdnech a měsících budeme zcela jistě vládou přesvědčováni o tom, že jinak to nejde. Že škrty, krácení dávek, zdražování a zvyšování daně z přidané hodnoty jsou nezbytné. Nebo že jsou to dokonce dluhy po vládách čSSD. Fakta ale říkají něco jiného. Loňský deficit veřejných financí byl 3,5 procenta HDP, a česká republika tak třetí rok po sobě splnila Konvergenční program.
Není tedy pravda, že se veřejné finance vymkly z kontroly. V letošním roce se deficit bude pohybovat kolem 4 % HDP, a to výhradně v důsledku pozměňujících návrhů k zákonům, které podali pravicoví poslanci před volbami ve Sněmovně a Senátu. Pokud by vláda v příštích letech dělala umírněnou daňovou politiku, tak jak to navrhuje čSSD, nejsou škrty ve výdajích pro rodiny a seniory nutné. Silný hospodářský růst, založený během vlád vedených čSSD, totiž generuje dostatečné příjmy na to, aby se deficit do roku 2010 podařilo stlačit pod 3 procenta HDP.
Současná vláda ale usiluje o to, aby se zavděčila alespoň klientele s nejvyššími příjmy, a daňové úlevy pro ty nejbohatší zkrátka bude muset někdo zaplatit. Pokud Topolánek uspěje, zaplatí jeho politiku důchodci, rodiny s dětmi, chudí a nemocní a také střední vrstvy. Všichni ti, kterým toho loni v červnu ODS tolik slíbila.

Bohuslav Sobotka (Autor je 1. místopředseda čSSD), článek vyšel 12.3.2007 v deníku Právo