Ať žena nemá děti, bude mít stejné podmínky jako muž, &#3

{mosimage} "Tisíckrát máme ověřeno, že rovnostářství přináší ještě větší a horší nerovnosti," uvedl svůj projev Mirek Topolánek u příležitosti zahájení Evropského roku rovných příležitostí pro všechny v pražském divadle Archa. Svými výroky pobouřil přítomné a byl vypískán. Přesto si však Topolánek myslí, že jeho vláda udělala pro oblast rovných příležitostí více než vlády předchozí.

"Žádná dobře míněná snaha narovnat nenarovnatelná nemá být. Pozitivní diskriminace zní podobně jako příjemný výprask," vysvětlil premiér. Z tohoto důvodů odmítá jakékoliv plošné zásahy ze strany úřadů na podporu menšin. "Skupinová ochrana fakticky vede ke skupinové diskriminaci," zdůraznil Topolánek.

"Dnes jsou ženy diskriminovány při vstupu do zaměstnání jednoduše proto, že ochrana žen je tak vysoká, že je daleko rizikovější zaměstnat ženu než muže," pokračoval premiér. To je podle něj "příkladem boje za rovnost, který vede k mravně neobhajitelným nerovnostem."

Podle Topolánka nejsou ženy znevýhodněnou menšinou. "Těhotenství a mateřství je výsadou žen a tato výsada je činí a priori odlišnými. Je to přiřozené, logické, zdravé," vysvětlil premiér. "Žena se může svobodně rozhodnout nemít děti a věřím tomu, že bude mít naprosto stejné uplatnění jako muž," uvedl Topolánek a následně byl odměněn smíchem v sále. "Pokud se žena rozhodne věnovat roli, ke které ji určila příroda, tak není diskriminována," dodal premiér.

Topolánkův projev vyvolal kritické reakce

Přítomné Topolánkova slova zaskočila. Podle Kateřiny Jacques (SZ) projev nebyl vhodný, premiér nepochopil, o co v dané problematice jde. Podle Annny čurdové (čSSD) se "pojem pozitivní diskriminace se v Evropě vůbec nepoužívá. Za to, co pan premiér přednesl, by měl vyhodit své poradce," řekla čurdová a Topolánkova slova označila za "fašoidní". Poslankyně Evropského parlamentu za KSčM Věra Flasarová uvedla, že "takto Evropský rok rovných příležitostí pro všechny zahajovat nemůžeme".

Redakce iHNed se pokoušela získat ohlasy také mezi představiteli ODS, Miroslava Němcová však nezvedala telefon a další oslovený, Martin říman odmítl premiérova slova jakkoli komentovat.

Ludmila Hamplová
článek vyšel na iHned.cz

Celé znění projevu premiéra Topolánka zde

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •