PROpadák

{mosimage}Je už poledne dalšího dne a na stránkách Iniciativy PRO základny vládne ticho po pěšině. Asi se necítí moc povzbuzení dopadem své akce z 12. března na Hradčanském náměstí.
A přitom začalo všechno tak slibně. Dopoledne byl jejich zástupce na Dobrém ránu na české televizi a verboval lidi na demonstraci. úřady jim daly povolení k hlasité hudební produkci přímo před Hradem. Stalo tam krásné velké moderní jeviště smontované dělníky v červených montérkách. Historický americký džíp, krásné profesionální transparenty, balonky s logem…

Jaký to rozdíl k Iniciativě Ne základnám, která má ručně malované vlajky, jejíž pochody pražský magistrát pravidelně zakazuje a jejichž mluvčí se za tří čtvrtě roku nedostali do televizních studií.
Avšak ve čtvrt na sedmou hodinu večerní, patnáct minut po oficiálním zahájení manifestace, se nacházelo na Hradčanském náměstí na 200 lidí, a to včetně tří desítek novinářů a desítky aktivistu Iniciativy Ne základnám.
Někteří kolemjdoucí nechtěli věřit svým očím, „To jsou také demonstrace za?“ podivila se paní. Skupina kluků začala dokonce skandovat „Jděte domů!“.
Stávající i budoucí zástupci „elity národa“ jako Jiřina šiklová, Václav Marhoul, David černý, Petr Placák, Ivan Hlas a garda Mladých konzervativců a Evropských federalistů se tak producírovali pod heslem „Nechceme radar, chceme rakety“ a oslovovali se navzájem jako „lidi zdravého rozumu“.
Avšak ostatní společnosti je jejich mentální zdraví v tak dobrém stavu asi nezdálo.

Thomas Franke