Vzpomínková akce na Hirošimu

{mosimage}V neděli, 5.srpna, se na vzpomínkové akci na oběti Hirošimy sešlo na 50 lidí. Vzpomínku organizovala Iniciativa Ne základnám. Po projevu, který naleznete níže, vypustili účastníci na řeku 62 plovoucích svíček.

Projev Iniciativy Ne základnám

Vítám Vás jménem Iniciativy Ne základnám na dnešním vzpomínkovém happeningu. Scházíme se zde v předvečer jedné z největších tragedií v dějinách lidstva.

Před 62 lety, 6.srpna 1945 dopadla na japonské město Hirošima historicky první atomová bomba. Nesla jméno Little Boy. Při explozi atomové bomby okamžitě zabito 70 tisíc obyvatel města a z celkového počtu 90 tisíc budov bylo zničeno 62 tisíc. Po výbuchu byla naprosto zničena oblast o velikosti 1,6 Km2, požáry se šířily do vzdálenosti 11,4 km2. Bylo zničeno nebo poškozeno 90% budov a infrastruktury.

O tři dny později, 9.srpna, dopadla na město Nagasaki druhá atomová bomba, FatMan. Podle odhadů zemřelo okamžitě na 70 tisíc z 240 tisíc obyvatel Nagasaki. Více jak 60 tisíc bylo zraněno. Po výbuchu byla naprosto zničena oblast o velikosti  1,6 Km2, požáry se na jihu města šířily do vzdálenosti  3,2 km2. Mezi oběti útoku patřili také lidé, kteří uprchli ze zničené Hirošimy.

 

Celkové číslo obětí šplhá po několika měsících, kdy začínají lidé umírat na nemoc z ozáření na 90 tisíc v Hirošimě a 80 tisíc v Nagasaki.

Fakt, že Spojené státy byly připraveny použít třetí jadernou bombu, působí vstříc počtu těchto obětí, naprosto otřesně.

10. srpna posílá generálmajor Leslie Groves, vojenský ředitel Manhattonského projektu, zápis, ve kterém říká, že ,,další bomba by mohla být svržena při prvních dobrých rozptylových podmínkách po 17. nebo 18. srpnu.“ Do října měly být hotovy ještě další 3 nové atomové bomby. 

Atomovým útokům však předcházela masivní bombardovací kampaň. Bombardéry B-29 zničily do základů 280 Km2 (více jak polovina rozlohy dnešní Prahy) v 66 městech v celém Japonsku. Přímých obětí náletů bylo na 330 tisíc, 476 tisíc bylo zraněno a 9,2 milionů lidí zůstalo bez domova. Do srpna 1945 zničilo letectvo USA 60 Japonských měst. Nechvalně proslulý je také nálet na Tokyo v dubnu 1945. Při něm byly použity zápalné bomby a zemřelo více jak 72 tisíc lidí.

Ačkoliv uplynulo od těchto hrůz války mnoho let, jsme dnes v situaci, kdy se jaderné a další supermoderní arzenály dále rozšiřují. Vývoj systému protiraketové obrany je jen dalším krokem k rozvoji mezikontinetálních střel a k militarizaci vesmíru. Hlavním protagonistou celého nového kola zbrojení jsou Spojené státy. Není se co divit. Na zbrojení vydávají tolik, co zbytek světa dohromady. Současná administrativa USA vyhlásila válku proti terorismu. Dnes je už mnohým jasné, že tento boj se nedá vest raketami, tanky a letadly, musí být veden odstraňováním chudoby a útlaku. To jsou totiž pravé kořeny terorismu.

Proto je pro nás důležité odmítnou umístění radarové základy v české republice. Zabránit výstavbě dalších vojenských základen v Evropě a novému kolu zbrojení. Je to pro nás o to důležitější, že v tomto našem zápase jsme na jedné lodi s Američany, kteří ve své drtivé většině militaristickou politiku současné administrativy odmítají.

Fotky z akce zde