Davidové proti Goliášům

{mosimage}Dne 26.5. 2007 se na Václavském náměstí konala další demonstrace iniciativy Ne základnám proti systému protiraketové obrany USA. I přes horké počasí na ni přišlo zhruba 5 tisíc demonstrantů ze všech koutů české republiky. Právě to, že demonstrace byla celostátní, jí dodávalo sílu. Obyvatelé Brd a okolních vesnic tu stáli vedle Pražáků, Brňáků, Ostraváků, Pardubičáků a mnohých dalších. Každému bylo jasné, že boj proti vládě, která prosazuje americký radar, a boj proti radaru samotnému, nás spojuje.

Demonstrace začala po 3. hodině vystoupením štěmpána Turka s hitem ,,Radar je pozpátku radar“ a úvodním projevem Ivony Novomestké, která se zhostila moderování celé akce. Po ní promluvili koordinátoři iniciativy, starostové z okolí Brd, zástupci odborů a politických organizací a další. Veterán z Iráku a Kosova Thomas Cassidy upozornil demonstranty na zvýšení kriminality v okolí již vybudovaných amerických základen. Akci podpořil také dálkový plavec Pavel Poljanský, který jako první na světě přeplaval jezero Titikaka. Ten zdůraznil, že je nutné se spojit a slíbil, že přeplave kanál La Manche na protest proti americké raketové základně na území čR. Režisér Zdeněk Troška projevil lítost nad tím, že je tu za filmové řemeslo sám a při loučení řekl, že jde psát scénář na film Slunce, seno, rakety. Své písemné pozdravy demonstrantům poslal Noam Chomsky, starosta Trokavce Neoral a Věra Chytilová.
Se svým projevem však “narazil“ Matěj Stropnický, místopředseda republikové rady Strany zelených, který řekl, že nesouhlasí se všemi věcmi, které do té doby padly (demise vlády) a byl přehlušován voláním davu: „Bursík ven!“. Ovšem nutno podotknout, že se mu podařilo na demonstraci zmobilizovat velké množství příznivců a členů Strany zelených. Jejich podpora byla velmi znát. Sám Stropnický musel příští den čelit republikové radě SZ, která si myslela, že překročil svoje kompetence a vedení strany se ho dokonce pokusilo odvolat. účast a angažovanost Zelených na této demonstraci, stejně jako na všech dalších protestech proti radaru, má pozitivní dopad dovnitř strany a může v ní povzbudit opoziční proudy proti současnému vedení.  
Po projevu starosty Zaječova Josefa Hrubého, který kritizoval porušení porevolučního slibu, že na české území nevstoupí noha cizího vojáka, účastníci demonstrace volali: „Hanba Havlovi!“. Celou demonstrací se po dobu akce nesl požadavek demise vlády, odstoupení premiéra Topolánka a předsedy SZ Martina Bursíka za jejich nesplněné sliby, politické machinace, lhaní voličům a podlézavost vůči USA. V průběhu akce se účastníci dozvěděli o zprávě Radiožurnálu, který označil toto 5 tisícové shromáždění za skupinku 500 lidí, z nichž je polovina fetáků. Ubohé mediální machinace se dopustila také TV Nova, která pomocí kamery vytvořila iluzi dvou stovkové akce.
Polední projev před pochodem na Hradčanské náměstí měl Jan Májíček, mluvčí iniciativy Ne základnám. Mluvil o všech prvcích destruktivní politiky G.W. Bushe a o jeho chystané návštěvě.
Když došel průvod na Pražský hrad, vyslechl si poslední projev celé demonstrace, který měl Jan Tamáš. Ten vyzval prezidenta, aby se postavil proti radaru a ukázal, že je silným. Poté demonstranti skandovali hesla proti základnám, zazpívali českou hymnu a v poklidu se rozešli.  
Na demonstraci sice nepřišlo očekávané množství lidí, ale i tak byla relativně úspěšná, když splnila své hlavní cíle. Do iniciativy se přihlásilo 24 nových dobrovolníků, došlo ke sblížení mezi Prahou a ostatními regiony a vláda už ví, že se odtrhla skupina oveček, která žádá její demise.     Požadujme demisi vlády, protože my jsme zdrojem vší moci a odmítáme diktát ,,přeběhlické“ vlády.
 
Fotografie z demonstrace zde
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •