Guantánamo: Bublina civilizace

„Nejhorší z nejhorších“. To jsou lidé, kteří jsou podle prezidenta Bushe zadržováni na americké základně v Guantánamu. Teroristé, nepřátelé USA a demokracie, islámští extrémisté atd. Ať si je pan Bush nazývá jakkoliv, je zcela jasné, že ti to lidé jsou zadržování ve zcela nelidských podmínkách a jsou jim upírána i ta nejzákladnější lidská práva.

Základna má rozlohu 117 km2 a nachází se na ní jediný McDonald´s na celé Kubě. Má kolem sebe osmadvacetikilometrovou bezpečnostní zónu, která je zaminována. Amerika získala ústí zátoky Guantánamo za španělsko-americké války. Námořnictvo zde roku 1903 vybudovalo základnu, která měla zásobovat uhlím lodě plující do Panamského průplavu. Kubánská vláda zpočátku neměla námitek vůči tomu, aby se na základně vybudovalo vězení pro teroristy a projevila USA podporu. Ta ovšem zmizela při prvních zprávách o vyslýchacích metodách USA a Castro označil Guantánamo za koncentrační tábor.

První vězeň byl na vojenskou základnu v Guantánamu převezen 11. ledna 2002. Od té doby bylo na tomto území zadržováno zhruba 750 – 775 zajatců. Nyní se jich tam nachází okolo 430 zajatců. Z toho 10 jich bylo postaveno před vojenské komise, které vznikli na základě zákona „ The Military Commission Act“ z roku 2001. Nemusím jistě zdůrazňovat, že zákon je výplodem Bushovy administrativy. Americký Nejvyšší soud, ale označil tyto tribunály nezákonnými. Nikdo ze zadržovaných nebyl nikdy shledán vinným. Na tomto místě ovšem platí presunkce viny. Zajatci se nikdy nedoví, z čeho jsou vlastně obviněni a proto se nemohou hájit (nemohou se ani obracet na americké soudy). Jsou případy kdy se zajatci přiznali, ovšem vždycky okolo jejich přiznaní existovali pochybnosti např. jaké byli použity metody k získání přiznání. Protože sama vláda USA nepovažuje toto území jako americké, jelikož se jedná o vojenskou základnu USA v zahraničí. To je podle vládních právníků důvod k tomu, že na ní neplatí americké federální zákony. Pro vládu USA to znamená, že Guantánamo je bublina ve které neexistují zákony. V rámci této logiky je tudíž možno používat k dosažení přiznání metod, které jsou ve většině částech světa považovány za nelegální.

To potvrzují i výpovědi lidí, kteří měli to štěstí a byli propuštěni. Mezi metody, které jsou na Guantánamu používané patří např. svázání zajatce na zem a ponechání ho 24 hod. bez jídla a pití, samotky s minimálním prostorem, zamezování spánku, pouštění tvrdého metalu na několik hodin, během kterých musí zajatec klečet, uražení Koránu, odepírání základních hygienických potřeb atd. Zpráv o fyzickém násilí je také mnoho např. v případu Shakera Aamera ze Saúdské Arábie. Zde je kousek z žaloby kterou podali Aamerovi právníci: „Vojenská policie mu způsobila tolik bolesti, že se pan Aamer domníval, že zemřel. Vojenští policisté vyvíjeli tlak na místa na celém jeho těle – na spáncích, pod čelistí, na dutá místa pod ušima. Dusili ho. Ohýbali mu nos tak tvrdě, že se obával, že se zlomí. Neustále ho štípali do stehen a do chodidel. Píchali ho do očí. Drželi mu otevřené oči a svítili mu do nich po dobu mnoha minut ostrou svítilnou, což vyvolávalo silné teplo. Ohýbali mu prsty tak, že řval. Když křičel, dusili ho a pak mu navlékli masku, aby nemohl vydávat zvuky. “ Další  propuštění vězni si stěžovali na sexuální zneužívání od zdravotnic atd. Nemusíme tomu věřit, ale nezapomeňme, že v Guantánamu neexistuje právo. 

Ve vězeňském komplexu Guantánamo je zhruba 344 lidí (z 430) drženo na samotkách. Ať už se nacházejí v táboře číslo 5, 6 a Echo, je jejich komunikace se světem nulová. Tábor 6 označovali Američané za nejvyšší v technologické úrovni, realita je zcela jiná. Zajatci mají zákaz  pohybu, nemají do místnůstky přístup slunce ani vzduchu, neustále osvětlení cel, trvalý dohled, v noci chlad, kterého nemají jak se zbavit, absence činnosti a komunikace. Nejvyšší “technologická“ úroveň psychického nátlaku. Jelikož nejde podat právního protest uchylují se vězni často k hladovkám. Třem lidem se podařilo spáchat sebevraždu.

Smutnou zajímavostí je, že pouze 5% ze všech vězňů chytila americká armáda. Většinu chytili Pákistánci a Afgánci, jelikož byla vypsána odměna 5 000 dolarů za potencionálního teroristu.

Přestože svět se snaží vyvíjet na Bushe silný nátlak, odolává. Většinou se snaží odpovědi vyhnout a pokud je k ní donucen zalže. Např. Při jeho loňské návštěvě Vídně řekl: „Rád bych zavřel Guantánamo! Chtěl bych, aby s tím byl konec.“ Namítl ovšem, že mezi těmi vězni jsou i podezřelí z vraždy, kteří by mohli ohrozit společnost.

I kdyby všichni co se nacházejí v guantánamských byli skutečně shledáni vinnými ( u více než 50% lidí se o tom velmi pochybuje)  řádným soudem, kterého se jim nedostává, nezasloužili by si podmínky tak tvrdé a za hranicemi práva. Buďme solidární s guantánamskými, vězni kteří se ocitli v bublině bezpráví a barbarství.

Na konec ještě citaci ohledně první návštěvy právníka s již zmíněným Shakerem Aamerem: Aamer mu sdělil, že neviděl slunce po dobu 79 dnů a nemá žádný kontakt s vnějším světem. Konstatoval: „V jakoukoliv chvíli vás mohou svléci donaha. Dávají vám hlavu do záchodu jménem bezpečnosti. Je to všechno jen ponižování. Snaží se mě zlomit.“

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •