Iniciativa Ne základnám v regionech

Přinášíme Vám rozhovor se třemi organizátory místních skupin Iniciativy Ne základnám. Všichni dostali čtyři otázky:
1. Jak jsi se dostal/a k Iniciativě Ne základnám?
2. Jak vypadá situace ve tvém regionu s hnutím proti základnám?
3. Pověz nám o poslední akci proti radaru.
4. Jaké jsou podle tebe perspektivy protizákladnového hnutí?

{mosimage}Most

Jana Glivická – studenka logika, 20 let

1. Iniciativu jsem poprvé zaznamenala v listopadu, kdy se na FF UK konala debata o raketových základnách. Ale to „dostání se k iniciativě“, tak jak ho chápu já, proběhlo až v květnu po celostátní demonstraci. Přišla jsem na informační schůzku a potom už to nějak samovolně nabralo na rychlosti. V červnu vznikla skupina v Mostě.
2. Nadějně. Vzhledem k tomu, že fungujeme teprve dva měsíce, je ještě brzo na nějaké závěry. Jsme pořád ve fázi formování skupiny, vzájemného poznávání a zkoumání svých možností. Ale daří se nám pořádat petiční stolky, které většina lidí z Mostu vítá. Já osobně považuju za úspěch hlavně vzpomínkovou akci na Hirošimu, ale té se vlastně týká další otázka.
3. Hned na naší druhé schůzce jsme se rozhodli připojit se k mezinárodní vzpomínkové akci na oběti atomového útoku na Hirošimu. Dorazilo na ni okolo šedesáti lidí, což bylo víc, než jsme čekali. Svíčky, které jsme vypouštěli na hladinu jezírka, nezhasly, hudební doprovod dokresloval atmosféru. Veřejnost zaznamenala naši činnost a my jsme se přesvědčili, že se nám dobře spolupracuje.
4. Záludná otázka. Těžko odhadnout, jaké máme šance zabránit výstavbě radaru, ale já vidím podstatnou věc už v tom, že se zformoval odpor proti tomuhle záměru. Ukazuje se, že i malá skupina lidí dokáže zahýbat s veřejností, přimět politiky, aby mluvili o tom, o čem by radši mlčeli. Ale ani tím to nekončí. Vznikají kontakty, spolupracují lidé, kteří odmítli být lhostejní k tomu, co se děje, a tím také odmítli roli „veřejného spáče“, který se probudí jednou za čtyři roky s blížícími se volbami. A to je dobrá zpráva.

{mosimage}Ostrava

Petr Rohel – historik, 59 let

1.O iniciativě Ne základnám jsem první informace získal na aktivitách Socialistického kruhu v minulém roce.
2.Situace v našem regiónu je především ovlivněna menším počtem aktivistů.Snad se to postupně zlepší.Vcelku probíhají aktivity ovlivněné iniciativami mimo región,hlavně z Prahy. Postupně se snad podaří více rozvíjet vlastní aktivity odpovídající podmínkám regiónu,například těžká sociální situace,relativně vysoká nezaměstnanost.
3.V srpnu naposledy proběhla v českém Těšíně pietní vzpomínka na atomové bombardování Hirošimy.
4.Perspektivy Ne základnám odvisejí od získání mnohem většího počtu aktivistů. Ať už konkrétní výsledek zápasu o instalaci radaru bude jakýkoliv,aktivity a kontakty iniciativy Ne základnám by měly přetrvat i po rozhodnutí o radaru a rozhodnut o dlouhodobějších perspektivách by bylo asi dobré udělat už v listopadu, před vyvrcholením zápasu o radar. Iniciativa Ne základnám by patrně měla hledat propojení s hnutími proti zhoršování životního prostředí,výstavbě supermarketů,odbory i politickými stranami,u kterých se významnější část členské základny staví proti radaru. Z hlediska programu je vhodné téma radaru také propojovat s problémy sociálními a s ochranou životního prostředí podle podmínek v regiónech.

{mosimage}Brdy

Katka Kratochvílová – studentka českého jazyka a psychologie, 23 let

1. K Iniciativě Ne základnám jsem se dostala přes starostu Jinec Pepu Hálu. V iniciativě se angažuji především proto, že nedokážu přenést přes srdce skutečnost, že bych neudělala maximum na záchranu našich nádherných Brd před …. (tady by mělo následovat mnoho velmi, ale velmi neslušných výrazů).
2. Lidé se dělí na poměrně vyhraněné skupiny pro a proti, ale skupiny proti radaru jsou většinou silně nemotivované, nevěří tomu, že občanskou iniciativou lze něco na stávající situaci změnit. My je musíme přesvědčit o opaku.
3. Poslední místní akcí byl protestní pochod přes Brdy z Jinec na Záskalskou přehradu. To byla vydařená taškařice…
4. Na tuto otázku nemám odpověď. Nevěřím tomu, že se USA podaří postavit radar na našem území, ale jakou zásluhu na tom bude mít naše hnutí, to netuším. český národ se mi občas zdá jako banda pesimistických lenochů, pro které ani osobní bezpečí není důvodem zvednout se z gauče. Třeba se to, snad i díky nám, změní.