Kuš, mistr Bush!

{mosimage}Mediální dezinformace, policejní ústrky, ostřelovači, zátarasy, helikoptéry = návštěva Bushe. I touto rovnicí se dá vypočítat trapnost Bushovy návštěvy. Přes tyto totalitní metody se 4.6.2007 shromáždilo zhruba 1500 lidí, aby demonstrovali proti Bushovi, jeho politice a protiraketovému systému.

Mediální dezinformace, policejní ústrky, ostřelovači, zátarasy, helikoptéry = návštěva Bushe. I touto rovnicí se dá vypočítat trapnost Bushovy návštěvy. Přes tyto totalitní metody se 4.6.2007 shromáždilo zhruba 1500 lidí, aby demonstrovali proti Bushovi, jeho politice a protiraketovému systému.
Už několik dnů poté, co byla oficiálně oznámena Bushova návštěva, byla zabírána místa po celé Praze k demonstracím proti němu. Na některých místech magistrát demonstrace zakázal, avšak došlo k dohodě, že se protest bude konat 4.6. od 18 hodin na Hradčanském náměstí. 3.6. byla zveřejněna zpráva, že 4.6. od 18. hodin bude Hradčanské náměstí uzavřeno. Náhoda? To, že je demonstrace zrušena, se iniciátoři dozvěděli až v den jejího konání od zástupců policie. Policie však trvala na tom, že protest na Hradčanském náměstí nezakázala, pouze ho přesunula na Loretánské náměstí. Tam však došlo k dalšímu problému. Na budově vlastníka Annonce na Loretánském náměstí byl vystaven dlouhý nápis: „Nechceme radary, chceme rakety“. Aby se zabránilo konfliktům, bylo rozhodnuto, že se demonstrace odehraje na Pohořelci.
Demonstrace začala anarchistickým divadlem, popisujícím proces s G.W. Bushem po anarchistické revoluci. Demonstranti ho odsoudili k poctivé práci. Poté vystoupil mluvčí Iniciativy Ne základnám Jan Tamáš s kritikou policie a ministra Langera. Následovala minuta hluku, ve které všichni účastníci projevili svůj nesouhlas s Bushovou politikou. Dále promluvil Thomas Cassidy, veterán z Iráku a Kosova, který řekl, že americká vláda nešíří demokracii, ale smrt. Zdůraznil, že Bush nám nechce pomáhat, ale že nás chce kontrolovat. Starosta Trokavce Jan Neoral řekl, že se nehodlá podvolit vládě, i když mu slíbila za mlčení peníze na projekty. Zavzpomínal také na to, jak premiér Topolánek odpověděl na dotaz jedná babičky ohledně zdravotních rizik radaru slovy: „Milá paní, všude umírají lidé. Někdo ve válce, někdo v autě a někdo jenom tak. S tím se musí počítat.“ Po tomto proslovy byli vypuštěny balónky s radarovým motivem a skupina Dragon zahrála nový hit ,,Kuš mistr Bush“. Jan Májíček, druhý mluvčí Iniciativy, vyzval demonstranty k solidaritě s Američany, kteří musí mít tu potvoru (Bushe) doma pořád. Označil chování policistů za zbabělé a zdůraznil, že se nás vládnoucí moc bojí. Bojí se našeho názoru a široké základny, kterou iniciativa Ne základnám vybudovala.
Poté byla oficiální část demonstrace ukončena další minutou hluku.
Demonstranti zdaleka nebyli tou bandou levicových extrémistů, jak psala média. Byli tu lidé z různých sociálních skupin, politického přesvědčení a věku. Panovala velmi uvolněná atmosféra, jako totální vzdor policejní šedi, která se okolo nás rozpínala. Ani rodiny s dětmi se nebály a řekly svůj názor.
Zhruba 80 lidí potom vyrazilo na Pražský hrad, kde však byli težkooděnci, kteří demonstrující nepustili. Skupina 50 lidí se poté obrátila a vyrazila směrem na Bubeneč, kde byli obklíčeni a legitimováni. Policie zatkla 2 demonstranty.
Největším úspěchem demonstrace je, že přes všechny komplikace se na ní sešel nezanedbatelný počet lidí. Lidé se nebáli a přišli. Nezalekli se ani aut plných těžkooděnců, ani případných ostřelovačů. Přišli a byli slyšet. Jejich křik sice nedolehl k uším pana Bushe, ale naši vládu a policii už jistě klidnými nenechává.
 
Fotografie z demonstrace najdete zde

Kuš, mistr Bush!

{mosimage}Mediální dezinformace, policejní ústrky, ostřelovači, zátarasy, helikoptéry = návštěva Bushe. I touto rovnicí se dá vypočítat trapnost Bushovy návštěvy. Přes tyto totalitní metody se 4.6.2007 shromáždilo zhruba 1500 lidí, aby demonstrovali proti Bushovi, jeho politice a protiraketovému systému.

(Pokračování textu…)