Modří tankisté

{mosimage}Topolánkův kabinet pokračuje i po prosazení daňové „deformy“ 21. srpna, v den výročí vpádu ruských tanků do Československa, plnou parou ve své třídní válce seshora. Do „technické“ novely zákoníku práce Nečas propašoval prodloužení pracovní doby pro nezletilé ze 30 na 40 hodin týdně.

A už chystá další novelu, která má usnadňovat šéfům vyhazovat nás z práce a zároveň nám klást další nesmyslné překážky při čerpání sociálních dávek.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 2008 naordinuje již beztak špatně placeným pracovníkům ve veřejné sféře pokles reálných mezd, zatímco Ministerstvo vnitra získá na platy policistů o 26% fondů navíc.

Ani k důchodcům kabinet samozřejmě není tak štědrý. Valorizace důchodů na příští rok probíhá na nejnižší možné, zákonem dané úrovni a činí průměrných 346 Kč za měsíc. Průměrný důchod tak dosáhne bídných 9111 Kč a dále zaostává za mzdami. Vzhledem ke výrazně vyšším výdajům na potraviny, lékařské ošetřování apod. v důsledku vládní daňové reformě by bylo zapotřebí cca 700 Kč, aby se důchody udržovaly na stejné reálné úrovni.

Česká správa sociálního zabezpečení přitom funguje od r. 2004 s významným přebytkem, tj. vybírá na našich příspěvcích více než vydává na důchody, sociální dávky a na administrativu. Pro letošní rok činí tento přebytek 27miliard Kč a vláda ho bezostyšně používá na jiné účely, tj. v podstatě okrádá sociálně nejslabší.

šance

Klesající nezaměstnanost a nedostatek pracovních sil v mnoha oborech však zatím nahrává pracujícím a zvláště pak odborům při vyjednávání kolektivních smluv. Jak odboráři, tak podnikoví ekonomové se nechali slyšet, že čekají pro letošní podzim tvrdší jednání než v nedávné minulosti.

Uvidíme, jestli se odboráři této příležitosti chytnou nebo pohoří tak jako při dubnové „stávce“ ve škodovce (viz. Solidarita č.12). Probíhající finanční krize ve Spojených státech totiž již klepá na naše dveře a tato šance na určité narovnání účtů možná brzo vyprchá.

Pokles

Volební preference ODS klesají podle posledních průzkumů pod preference ČSSD. Sociální demokraté s KSČM by dle nich nyní získali dohromady 109 křesel ve sněmovně.

Vedle prosazování základny USA hlava nehlava stojí v pozadí těchto výsledků jednoznačně daňová reforma. Dle agentury Factum si myslí 80% lidí, že se jejich životní úrovně dotkne negativně.

Avšak stále existují nejen odeesáčtí ideologové jako Vlastimil Tlustý, ale i sociologové, kteří dávají vinu „nedostatečné razanci“ reformy.

Podle zářijového výzkumu Sociologického ústavu AV ČR jsou české  „politické a ekonomické elity“ (čti: vládnoucí třída)  výrazně pravicovějšího smýšlení nejen ve srovnání s těmi ze západní Evropy, ale i z nových členů EU. O obyčejných lidech se to však říci nedá.

Pravicová jednolitost médií a jejich „prominentů“ ze střední vrstvy tak zakrývá prohlubující se polarizaci mezi těmi „nahoře“ a „dole“.

Systémová kritika

V této souvislosti ještě jednu zajímavost. Podle výzkumu britského „The Economist“ se těší ČR „úplné demokracii“. Vláda stojící na dvou koupených sociálnědemokratických poslancích a oklamaných voličích Strany zelených je tak dle prestižního týdeníku tak standardní záležitost, že se ČR v „ryzosti“ demokracie umístila např. před Francií či Británií.

Padá tak zřejmě argument jak pravicových demagogů, tak i středolevých kritiků poměrů, že vše bude v pořádku, až u nás bude všechno tak poctivé a demokratické jako na Západě.

Propříště se budou muset nespokojenci vypořádat se systémovou kritikou – s kapitalismem a s tím, jak kapitalismus definuje demokracii.

Thomas Franke