Nový rok s radarem

{mosimage}Po Novém roce bývá zvykem dívat se na to, co nám nový rok přinese a na co se můžeme těšit. Rok 2008 bude jistě velmi zajímavý, stejně jako byl rok předchozí. Kromě mnoha jiných věcí se dočkáme rozhodnutí o radaru. Ale kdy?

Ještě nezačal ani rok 2008 a budování radaru je zase ohroženo. Po prvních úspěšných jednáních o nás bez nás, kdy premiér Topolánek a s ním i většina ostatních zůstali v úžasu hledět, když se dozvěděli o nesobeckém americkém plánu se o nás rozdělit a pozvat na naše území také ruské vojáky, přichází pro české zastánce vybudování základny další zklamání. Americké tajné služby se rozhodly, že už nebudou holkou pro všechno, a pouštějí do světa zprávu, že írán nevyvíjí jaderné zbraně už od roku 2003, čímž Bushovu administrativu přiblížily k fiasku, které zažila s odůvodňováním útoku na Irák. Další neočekávaný zvrat v jednání přichází právě teď, kdy se dozvídáme, že prezident Bush si to rozmyslel a odvolává, co slíbil, a slibuje, co odvolal, a nepodepíše zákon o dotacích na vojenské obranné projekty, který mj. stanovuje podmínky financování části americké protiraketové obrany. To nám musí být i toho Saši Vondry líto. Dokáži si představit, jaký vztek na něj asi náš Saša Vondra musí mít. Jeho podnikatelský záměr je silně ohrožen. Bude muset pro Čechy vymyslet další nepřátele. Korea nevyšla, írán nevyšel, Německo taky ne a strašlivé Rusko nabídlo ázerbajdžán.  Moc toho nezbývá, ale Saša je muž činu. Jistě si poradí.  G. W. Bush ale nepodepíše zákon ne kvůli tomu, aby měl Vondra vzteka, ani kvůli tomu, že by si celou věc rozmyslel. Důvod je jinde. Součástí zákona je možnost, že by aktiva irácké vlády v USA byla zmražena, pokud by někdo zažaloval Irák za zločiny, které se staly za doby vlády Saddáma Husajna. http://www.reuters.com/article/topNews/idUSWBT00814520071228?feedType=nl&feedName=ustopnewsafternoon&sp=true

Jednání ale budou dále pokračovat a zákon, který by definitivně stvrdil vybudování základen v Polsku a České republice, nebude tak těžké přijmout, neboť již přijatá legislativa pro rozpočtový rok 2008 dala Bushově administrativě k dispozici na tzv. válku s terorismem o 50 miliard dolarů navíc. http://www.whitehouse.gov/omb/budget/fy2008/defense.html Ochota Sněmovny reprezentantů i Senátu se jistě s blížícími se volbami a kampaní kolem nich snižovat nebude, zvlášť v situaci, kdy projekt NMD (National Missile Defense) vyhovuje oběma stranám. Republikánům proto, že potřebují zahraniční vítězství jako sůl, a demokratům proto, že se mohou snáze bránit napadání z nevlasteneckého přístupu (kterého se jim dostává za kritiku postupu v Iráku).

Problémy na straně Spojených států nebudou. Na tahu tedy zůstává domácí politická scéna a tu budou zajímat dvě věci. První z nich je volba prezidenta. Společná schůze obou komor parlamentu je svolána na 8. února. Stanou proti sobě současný prezident Klaus a ekonom švejnar. Zatím se oba nechali slyšet, že jim radar zas tolik nevadí, ale že se o tom raději bavit nebudou (pořád jsou totiž ve hře ty komunistické hlasy). A protože Václav Klaus, čestný to předseda ODS, chce být znovu zvolen, nenechá si volbu pokazit tím, že by se radar stal těsně před ní aktuálním politickým tématem, např. tím, že by Topolánkova vláda předložila Poslanecké sněmovně návrhy obou smluv.  

Druhou důležitou věcí je bukurešťský summit NATO, který má proběhnout od 2. do 4. dubna. Mezi hlavní témata bude patřit mise NATO v Afghánistánu, kde spojenci řeší nedostatek jednotek a, jak jinak, protiraketová obrana. Není tak těžké si představit, že se summit shodne na nějaké obecné formulaci a potřebnosti protiraketové obrany v Evropě. To pak bude vydáváno za souhlas spojenců s vybudováním základen v ČR a Polsku. Co na tom, že rozpočet s finančními prostředky na polskou základnu neprošel. Vágní formulace z bukurešťského summitu umožní zeleným, aby s lehkostí sobě vlastní zvedli jako jeden muž ruku pro radar. Tato úvaha se zdá být realistická i díky nedávnému vyjádření předsedy zelených Martina Bursíka. Ten v Právu řekl: ,,Možností je celá řada. (…) I že se radar stane součástí NATO a jeho odpůrci pochopí, že členství v něm přináší výhody i povinnosti.“ http://pravo.newtonit.cz/default.asp?cache=187648

Jsou tedy před námi dva možné termíny. Jedním je přelom února a března a druhým je měsíc duben a dny následující. Pro to, že se do února nic dít nebude, svědčí také vyjádření ministra Schwarzenberga, který tvrdí, že jednání budou trvat až do února. Radar nás tedy ještě nějakou dobu neopustí a úkolem protizákladnového hnutí je využít tohoto času k rozšíření celého hnutí a zároveň vytvoření obecného povědomí o souvislostech spojených s radarem a americkou zahraniční politikou. Ani jedno není nic nového, ale ani jedno není jen kvůli radaru, protože základna v České republice není jediný problém.

Jan Májíček