Protesty proti G8:,,Takto vypadají vítězové“

{mosimage}Mobilizace proti G8 s 80ti tisícovou demonstrací ze soboty 2. června byla zatím největší ukázkou síly antikapitalistického hnutí v Německu. Indická aktivistka Vandana Shiva označila mobilizaci za „pochod za mír.“Z tribuny zaznělo 2. června: “Od G8 nepřijímáme přednášky o násilí. Nejsme to my, kdo jsou zodpovědní za statisíce mrtvých v Iráku. Demonstrujeme za mír a spravedlnost, za věci, kterým představitelé G8 ani nerozumí.”
„Historickým vítězstvím“ nazval protesty proti summitu G8 ruský kritik globalizace Boris Kagarlickij na závěrečné demonstraci v Rostocku v pátek 8. června. Velký potlesk přivítal demonstrující, kteří na tři dny uzavřeli místo summitu Heiligendamm vůči vnějšímu světu.
„Takto vypadají vítězové!“ volaly jako odpověď dva tisíce úspěšných demonstrujících. Nikdy předtím se celosvětovému hnutí nepovedlo blokovat summit G8 natolik, aby musel být zásobován ze vzduchu a přes moře.
řečníci kampaně „Block G8“, která organizovala jednu z blokád, zdůraznili na manifestaci úspěch masové občanské neposlušnosti i přes dlouhé týdny zastrašování ze strany policie, vlády a médií. „Nedokázali nás zastavit!“ znělo z tribuny za potlesku tří tisíců účastníků. „G8, to je včerejší svět – ti, kteří se shromáždili před plotem, jsou světem zítřka.“ Ve třech kempech, ze kterých se organizovaly blokády, bylo celkem přes 18 tisíc lidí.
Boris Kagarlickij, ředitel moskevského ústavu globálních studií, prohlásil: „Zvítězili jsme v této bitvě, ale zbývá udělat revoluci.“ Mluvil o tom, že lidé v Rostocku a okolí ve své většině sympatizovali s protesty a často demonstrujícím pomáhali, a poděkoval jim.
Mona Bricke vyprávěla o kontrasummitu a uvedla, že se jeho účastníci považovali za součást stejného hnutí jako účastníci blokád. Zároveň kritizovala, že se kontrasummit konal zrovna v době blokád. Např. aktivistka a teoretička Nicola Bullard z Filipín poznamenala na debatě kontrasummitu, že by bývala raději šla na blokády nežli na pódium.
Steffen Bockhahn z Linkspartei.PDS (Levicové strany) informoval o interpelaci Levicové frakce v Bad Doberanu o politice G8 a uvedl, že tato strana se chápe jako součást hnutí proti summitu G8. Sophie Dieckmann ze studentského svazu LINKE.PDS prohlásila: „Teroristé sedí za plotem!“
Antikapitalistické hnutí v Německu zůstává v ulicích – 15. září se chystá velká demonstrace za stažení německých vojsk z Afghánistánu.

Výsledky summitu G8

Afrika zůstane chudá: prohlášení summitu „Růst a odpovědnost v Africe“ obsahuje pouhé deklarace záměrů, ale žádné konkrétní závazky.
Již v r. 2005 slíbilo G8 zvýšení pomoci Africe o 25 miliard dollarů. Mezitím uplynuly dva roky a po letošním summitu stále neexistuje ani časový plán na naplnění těchto dávných slibů. Navíc se vyškrtla z původního návrhu aktuálního prohlášení věta o tom, že OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, sdružení 30 ekonomicky nejrozvinutějších států na světě) bude dohlížet na dodržování slibů pomoci.
Globální oteplování pokračuje: Greenpeace prohlašuje summit G8 za neúspěch: „Nedošlo k rozhodnutí o snížení emisí průmyslových států. Nedošlo k dohodě o zastavení vykácení pralesů.“
Merkelová před summitem prohlásila, že bezpodmínečně dojde k dohodě G8 o redukci skleníkových plynů o 50%, aby se Země do r. 2050 oteplila jen o 2 stupně. Nestalo se. Naopak se dnes vypouští do atmosféry třikrát více oxidu uhličitého než ještě v 90. letech. Jediný kladný bod závěrečného prohlášení G8 spočíval v tom, že se Bushovi nepodařilo odstřelit celý Kjótský protokol.
„Predátorský kapitalismus“ bez „kodexu jednání“: Tzv. hedge funds jsou přímo symbolem „predátorského kapitalismu“. Jsou to investoři, kteří nakupují podniky a pak často brutálními metodami propouštějí personál, rozkouskují firmy a jejich nejziskovější části s velkým ziskem prodávají.
Merkelová se na summitu chtěla zasazovat o „kodex jednání“ pro tyto spekulanty. Ale ani na takovýchto dobrovolných zásadách se summit G8 nedokázal shodnout.

Z webových stránek marxistické sítě uvnitř Levicové strany (Linkspartei) www.marx21.de vybral a přeložil
Thomas Franke