Žižek: Snít opět naše sny

{mosimage} Stará moudrost říká: když se vás zmocní sny někoho jiného, je s vámi konec. Není to náš případ ve Střední Evropě? Už po staletí? Byli jsme součástí rakouského snu, německého snu, sovětského snu – jeden horší než druhý. Ten poslední dokonce tvrdil, že je skutečně náš, že realizuje naše vlastní sny.

Bohužel, po pádu komunismus se děje znovu totéž. V návalu nadšení jsme si roku 1989 mysleli, že jsme konečně uskutečnili naše vlastní sny. Když jsme ale druhý den vystřízlivěli, zjistili jme, že je to opět sen někoho jiného. Hned na začátku nám prodali kapitalismus s jeho divokou privatizací jako by to bylo naplnění našich snů. Ve skutečnosti je to noční můra, ve které se naše svoboda posiluje mimo jiné seškrtáváním rozpočtu na vzdělání. Svoboda, kterou jsme dostali, je stále více a více svobodou bezohledné honby za úspěchem. Nyní chtějí svůj sen ochránit tím, že nás přikryjí ochranným deštníkem raket a radarů. Máme věřit ochraně USA? USA šly do Iráku, aby ho ochránily před fundamentalismem a výsledkem celého tažení je, že celá země je více než kdy předtím zmítaná fundamentalismem, že laicky vzdělané obyvatelstvo tuto zemi opouští ve velkém.

Připomeňme si starý sovětský vtip z Rádia Jerevan: Jeden se ptá: „Opravdu vyhrál Rabinovič ve státní loterii nové auto?“. Druhý odpovídá: „V zásadě ano – vyhrál. Jen to nebylo auto, ale kolo, nebylo nové, ale staré, a nevyhrál je, ale ukradli mu ho!“ Nejsme dnes ve stejné situaci? „Dostane se České republice opravdu ochrany USA?“ „V zásadě ano. Jen to nebude ochrana našeho území, ale území USA, nebude nás chránit, ale jen vyhledávat hrozby, a jen zvýší nebezpečí pro Českou republiku.“

Nielse Bohra, otce kvantové fyziky, jednou navštívil na jeho venkovském sídle přítel. Kouká a vidí, že nade dveřmi visí podkova. Obrátí se k Bohrovi a říká, že nevěří na pověry, že podkovy ochraňují dům od zlých duchů. Bohr odsekne: „Já tomu také nevěřím. Mám ji tu jen proto, že se říká, že to funguje, i když tomu nevěříte!“ Nebude právě americký radar takovou ideologicko-vojenskou podkovou? Nikdo doopravdy nevěří, že to někoho ochrání, ale říkají nám, že to funguje, i když tomu nevěříme…
Tedy: ne americké bratrské pomoci. Rok 2008 by neměl být dalším rokem 1968. Máme dost toho být předmětem snů někoho jiného. Je načase vzít si svoje sny zpět!