Bill Clinton: Nebyli jsme vůči utrpení obyvatel Východního Timoru dostatečně citliví.

Navzdory zprávám o vyvražďování obyvatel Výchdoního Timoru, které přinášel Červený kříž, křesťanské církve, Amnesty International a další, Spojené státy pokračovaly v zásobování Suhartova režimu zbraněmi a bojovými letouny. V dobách největších bojů dodávky zbraní dokonce zdvojnásobily. Navíc zablokovaly postup Rady bezpečnosti, která se chtěla zasadit o dodržení dvou rezolucí volajících po okamžitém stažení indonéských vojsk z Východního Timoru. Ve svých pamětech o tom píše Daniel Patrick Moynihan, bývalý americký velvyslanec při OSN.

 

Novinář Allan Nairn se jednoho z bývalých amerických prezidentů, který Suhartův režim také uznával ptá:

 

„Prezidente Clintone, prodal jste zbraně indonéské armádě. Pozval jste indonéského diktátora, generála Suharta, do Oválné pracovny, kde jste mu nabídl bojové letouny F16. Další den úředník Bílého domu v rozhovoru pro New York Times označil Suharta za „chlapíka jako jsme my“ (our kind of guy). Vaše administrativa v rámci programu JCET poslala do Indonésie zelené barety, aby trénovaly indonéské zvláštní jednotky Kopassus v nových ostřelovačských technikách, vedení války ve městě a v podobných věcech.“

 

Jeho výčet pokračuje a bývalý prezident Clinton se vtípky snaží zlehčit atmosféru. Nakonec ho Allan Nairn pustí ke slovu. Clinton na výčet obvinění, která by se dala označit za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti odpovídá, že postup Spojených států a dalších nebyl vůči utrpení obyvatel Timoru dostatečně citlivý (sufficiently sensitive). Připouští, že Amerika nemůže obhájit vše, co udělala. Dále omlouvá politiku svou a svých předchůdců tím, že se v Indonésii snažili udržet status quo a ubránit ji před nežádoucími vlivy, jinými slovy komunistickými vlivy, což bylo velice nepravděpodobné, protože Východní Timor byl portugalskou kolonií.

 

Nakonec Clinton dodává, že správná věc je dívat se do budoucnosti jako vůdci Východního Timoru. Allanu Nairnovi říká: „Jestli vy se chcete dívat zpět, prosím. Já se budu držet pohledu vůdců Timoru. Chcete se dívat zpět… můžete, ale beze mě. Budete si muset najít někoho jiného. Já se chci dívat dopředu.“

 

Nairon na to reaguje slovy: „To je zajímavá obhajoba vraždění. Představte si, že vytáhnu zbraň a někoho zastřelím. Policie mě zatkne a já jim řeknu: „Promiňte, ale na mě nemůžete. To je minulost. Vy se chcete dívat zpět. Já se chci dívat dopředu.“

Depo Provera

 

 

Mezi praktiky indonéské genocidy patřilo i „očkování“ timorských žen látkou Depo Provera, aniž by znaly její účinky. Vedlo to k neplodnosti a potratům žen, které byly těhotné. Co na to tzv. mezinárodní společenství? V roce 1983 získal Suharto cenu Spojených národů a šek na dvanáct tisíc dolarů za jeho systém podpory plánovaného rodičovství. Opravdu černý humor.

 

James Dunn, bývalý australský ambasador na Východním Timoru, považuje vzhledem k počtu obyvatel Suhartovu genocidu obyvatel Východního Tímoru za rozsáhlejší než Polpotovu genocidu v Kambodži.

 

Nicméně Británie, Spojené státy, ale i Austrálie obchod se zbraněmi a přístup k těžbě timorské ropy považovaly za cennější než životy tamních obyvatel.

 

Když jsem si zhruba před dvěmi týdny na Novinkách.cz všimla článku „Bývalý indonéský diktátor Suharto je v kritickém stavu“, byla jsem velmi zvědavá. Nepřekvapilo mě nic, ale i tak rozčílilo, že se převážně zabývali Suhartovým zdravotním stavem a kritika jednoho z nejbrutálnějších diktátorů dvacátého století se týkala milionů, i když šlo o miliardy, které zpronevěřil, ale už ne množství životů, které zmařil. A s čí podporou, zbraněmi a výcvikem? Ale to už bych po českém zpravodajství zřejmě chtěla vykročení z povoleného rámce politické korektnosti, což by znamenalo mainstreamově nadpřirozený čin. Stejně jako Daniel Veselý, autor článku „Petráčku, proč akceptujete a omlouváte děsivé vraždění obyčejných lidí?“ nechápu oslepující aroganci některých spoluobčanů, která mě nutí zamyslet se nad českou povahou. Co všechno jsme ochotní přehlédnout, nad čím vším jsme schopni mávnout rukou či pokrčit rameny a označit to za klopýtnutí uctívané západní demokracie? V historické retrospektivě bylo v důsledku těchto „klopýtnutí“ zavražděny miliony lidí po celém světě. šlo tedy spíše o ošklivé pády, které tvář západní demokracie zkrvavily k nepoznání.

 

Je nám utrpení lidí, které nevidíme umírat opravdu tak jedno? Vzdáme se respektu k lidským právům, budeme se dále účastnit agresivního porušování mezinárodního práva a doufat tak, že zatím nejsilnějšímu strýčkovi Samovi sloužíme co nejlépe? Jsme opravdu jen národ sluhů?

 

 

 

 

 

 

The Democrats & Suharto: Bill Clinton & Richard Holbrooke Questioned on Their Support for Brutal Indonesian Dictatorship ZDE

 

Death of a Nation – East Timor, John Pilger ZDE

 

Former Indonesian Dictator, U.S. Ally & Mass Murderer, Suharto, 86, Dies ZDE

 

Depo Provera East Timor ZDE

 

1983 Suharto UN price for planning parenthood ZDE

Jana Ridvanová

Převzato z www.blisty.cz

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •