Další člen ODS je napojen na neonacisty

{mosimage}Podruhé v krátké době se provalilo, že v řadách ODS působí člověk blízký neonacistické scéně. O spojení štěpána Sládka, který stranu zastupuje v magistrátní komisi města Plzně, s ultrapravicovými radikály svědčí fotografie a další materiály, které má TýDEN.CZ k dispozici.

štěpán Sládek (26) je členem místní organizace Plzeň – Doubravka. Serveru TýDEN.CZ nejprve tvrdil, že s ultrapravicí nemá nic společného. V průběhu rozhovoru pak svá tvrzení několikrát pozměnil. "Kdysi dávno jsem se byl na nějaké akci podívat, ale od té doby se ničeho neúčastním," řekl.

Server TýDEN.CZ má ale k dispozici několik fotografií, kde je Sládek zachycen se známými extremisty při neonacistických demonstracích. Že se nejednalo o náhodu potvrzuje i Ondřej Cakl, jenž se monitoringem neonacistů dlouhodobě zabývá. "účastní se ultrapravicových akcí, máme ho natočeného na videozáznamech," řekl serveru TýDEN.CZ Cakl. štěpán Sládek je známý i pro hnutí Antifašistická akce.

Poplach v ODS

Zjištění serveru TýDEN.CZ velmi znepokojila senátora za Plzeň-Jih a místopředsedu regionální rady Plzeňského kraje Jiřího šnebergera. "Je to závažné a nepříjemné, zvlášť když to není poprvé. Podle mě by měl předseda sdružení v Plzni-Doubravce okamžitě svolat schůzi vedení a celý případ projednat. Pokud jsou k tomu podklady, tak nevidím jinou možnost, než jednat o případném vyloučení pana Sládka z ODS," řekl šneberger.

I když Sládek nepatří přímo pod jeho sdružení, chce se senátor v případu dále angažovat. "Pokud se prokáže napojení pana Sládka na neonacisty, budu iniciovat svolání oblastní rady, kde bychom tento problém řešili," slíbil šneberger.

Jeho slova potvrdil i předseda sdružení Plzeň-Doubravka a náměstek plzeňského primátora Petr Rund. "Jedná se o velmi vážnou věc, veškeré informace prostuduji, případ začnu okamžitě řešit," sdělil serveru TýDEN.CZ Petr Rund.  

Neonacistická skupina na triku 

Sládkovo tvrzení, že s neonacistickou scénou nemá nic společného, zpochybňují i další důkazy. Na jednom snímku například Sládek pózuje v tričku se znakem nejznámější ultrapravicové kapely Skrewdriver. "Jedná se o kultovní neonacistickou skupinu, zpěvák Ian Stuart Donaldson byl v podstatě zakladatelem neonacistického hnutí," uvedl Ondřej Cakl. "Veškeré zboží se symboly této kapely se u nás dají sehnat jen prostřednictvím ilegální neonacistické distribuce."

Na další fotografii je Sládek zachycen například při neonacistické demonstraci s Janem Skácelem, lídrem Národní strany, který dříve působil v čele krajně pravicového hnutí Vlastenecká fronta. Skácel se podílel například na organizaci vítkovského shromáždění roku 1999, kde byl veřejně popírán holocaust.

Zajímavý je také Sládkův kontakt se známým extremistou Jaroslavem Brožem. Tento organizátor koncertů, kde se ve velkém oslavoval rasismus a antisemitismus, patřil v 90. letech k nejvýznamějším postavám české ultrapravicové scény. Brož také patří ke spoluzakladatelům české pobočky Blood and Honour – party neonacistických násilníků, kteří se později přejmenovali na Národní odpor. Na dotaz, jestli Brože zná, Sládek odpověděl: "Myslím, že jsem ho někde viděl, četl jsem i o něm v novinách." V profilu na fóru Lidé.cz má však Sládek Brože zařazeného mezi svými přáteli.  

Burešův právník? 

Případ je podobný kauze Václava Bureše. Známý organizátor neonacistických akcí byl ještě v lednu tohoto roku členem ODS, ze které byl po zjištění, že je napojen na neonacisty, okamžitě vyloučen. Podle Antifašistické akce mají oba muži hodně společného – Bureš měl prý podle nich využívat Sládkovo právnické vzdělání, například při žalobě na primátora Plzně Pavla Rödla. To však Sládek také popřel. "Je ale pravda, že mám mezi těmi lidmi [neonacisty] několik známých. Jinak se ale jedná o shodu náhod," tvrdí Sládek.

 Martin Eckstein
Josef Bouška

Vyšlo v Tyden.cz