Děti tloustnou, školy jim nabízejí sladkosti

{mosimage}Obézních dětí rychle přibývá, od roku 2000 je jich o třetinu více

Praha – Každý pátý školák na prvním stupni váží víc, než by měl. A každý desátý je dokonce silně obézní. Jejich řady se přitom rychle rozrůstají – jen od roku 2000 přibylo malých tlouštíků o třetinu.
„školáci mají stále horší životosprávu. špatně se stravují a ubývá i míst, kde se mohou přirozeně hýbat. Jezdí více aut a děti si nemohou hrát venku bez dozoru,“ říká obezitoložka Alexandra Moravcová.
A nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo brzy změnit. MF DNES minulý týden obešla desítky škol v celém Česku a zjišťovala, jak se děti během dne stravují. Na chodbách většiny škol stály automaty s kalorickými tyčinkami, sušenkami či přeslazenými nápoji. Hitem poslední doby jsou bagety s majonézou. Sortiment automatů se přesně kryje s tím, před čím lékaři varují.Kup si něco v automatu!

Zatímco Evropská komise na školy tlačí, aby se automatů zbavovaly, v Česku se jim daří. Nepropagují je jen výrobci tyčinek a limonád, ale často i rodiče.
„Máme automat na bagety, sladkosti a na pití. Byl to požadavek rodičů kvůli svačinám. Děti je často neměly,“ říká Iva Lokajová, zástupkyně ředitele na Základní škole Mnichovická v Kolíně.
Odbýt přípravu svačiny pro dítě je chyba. Čokoládová tyčinka je energeticky náročnější než chléb se sýrem. Pokud ji dítě svačí pravidelně, sbírá „prázdné“ kalorie, které tělo nedokáže využít. Půllitrová lahev coly obsahuje 56 procent denní dávky cukru doporučené pro dospělého. Společnost Coca-Cola se už loni rozhodla ustoupit a ty nejsladší nápoje ze školních automatů stahuje. „Místo toho jsou v automatech ovocné nápoje, vody a ledové čaje,“ říká mluvčí firmy Milan Luzum. Ani džusy však nejsou právě dietní.
Ke zdravé výživě dětí nepřispívají ani školní bufety lákající na hamburgry, tučné párky v rohlíku či smažené langoše.

Petr Suchomel, převzato z Mladé fronty Dnes z 16. 6. 2008
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •