Julínek ustupuje, o nemocnicích jedná zvlášť

{mosimage}Univerzity, které nesouhlasí s plánovanou transformací fakultních nemocnic, zaznamenaly úspěch. Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo zákon o univerzitních nemocnicích z balíku reformních zákonů. Zda půjde i do vlády samostatně, se zatím nerozhodlo. „Zákon je v tuto chvíli projednáván zvlášť, aby byl dostatek prostoru pro jednání s univerzitami. Uvidí se, co bude dál. Zda se později oddělí, nebo spojí, je otevřená věc,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Univerzity doufají, že by díky oddělení od zbytku reformy zdravotnictví mohla transformace fakultních nemocnic proběhnout později. Z dosavadních návrhů ministerstva mají pocit, že by jejich vliv na kvalitu praktické výuky mediků v nemocnicích nebyl dostatečný, a hrozil by rozpad výchovy lékařů. „Univerzita Karlova by posun termínu velmi uvítala. Domníváme se, že v současné situaci ani jiné řešení neexistuje,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
S vyčleněním univerzitních nemocnic z reformy by souhlasil i náměstek ministra školství pro vysoké školy. „Pokud by ostatní zákony šly před tím a na připomínkování a projednávání zákona o univerzitních nemocnicích bylo více času, tak bych to považoval za správné. Věřím, že prostor pro jednání je stále ještě otevřen,“ řekl Vlastimil Růžička. „Viděli jsme, že nesouhlas univerzit je velký.“
Odsunutí termínu, odkdy má platit zákon o univerzitních nemocnicích, z 1. ledna 2009 na pozdější dobu však nakonec nemusí být pro vysoké školy výhrou. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek totiž přes jejich nesouhlas plánuje fakultní nemocnice ještě letos převést na běžné akciové společnosti, aby předešel plýtvání. Teprve v univerzitních nemocnicích podle nového zákona budou mít univerzity třetinový podíl akcií. „Aby reforma dobře fungovala, nesmí se nám fakultní nemocnice zadlužovat. Převod na akciovky tedy v každém případě aktuální je, proto by bylo lepší, aby vznikly univerzitní nemocnice a řízení těchto nemocnic se přesunulo z ministerstva,“ poznamenal mluvčí Cikrt.
Jednání mezi ministerstvem zdravotnictví a univerzitami probíhají. Jednotlivé připomínky úřad do znění návrhu zákona zapracovává, na řízení výuky prý dá univerzitám jasné nástroje. Od základní idey ale ustoupit nechce. školy naopak Julínkovu představu o univerzitních nemocnicích jako akciových společnostech s menšinovým podílem univerzit odmítají.

, převzato z Lidových novin z 27. 5. 2008