Kritizovali Veseckou za Čunka. Teď mají potíže

{mosimage}Kritizovat nejvyšší státní zástupkyni se nevyplácí. Ukázalo se to na pěti žalobcích, kteří projevili svůj nesouhlas s tím, jak Renata Vesecká postupovala v kauze Čunek.
Všechny čekaly v práci změny. Jeden teď musí dojíždět, druhý skončil na mezinárodním odboru, i když mu světové jazyky činí problémy, a třetí se ocitl i přes svých dvacet let praxe v trestním právu na netrestním odboru. Zbylým dvěma byla přidělena stálá pohotovost pro příjem trestních oznámení od občanů.

Před dvěma týdny vypovědělo několik státních zástupců u soudu, jak bylo ovlivňováno jejich svobodné rozhodování v případu vicepremiéra Čunka obviněného z korupce.
MF DNES v souvislosti s tím zjišťovala, co se stalo s kritiky nejvyšší státní zástupkyně. Ukázalo se, že žalobci, kteří k Vesecké nebyli dostatečně loajální, teď mají potíže a na ostatní působí jako odstrašující případ. Kariérní postup naopak čekal ty, kteří s Čunkem „pomáhali“.
Když se teď přijdete na Nejvyšší státní zastupitelství svěřit se svým problémem, zcela jistě vás „obslouží“ žalobce Roman Hájek. Často ubíjející službu, o kterou se dříve všichni dělili rovným dílem, má nyní jen on. Právě on je autorem článku v odborném právnickém časopise, kde nepřímo kritizoval Renatu Veseckou za to, že případ Čunek delegovala do Jihlavy.
Vesecká se k situaci vyjadřovat nechce. Žádosti o rozhovor její mluvčí Pavel Foltán odmítá s tím, že na ně Vesecká „teď nemá čas“.

převzato z Mladá fronta DNES z 26.5. 2008