Podpis radaru bude 8. července

{mosimage}Dlouho očekávaná a pro mnohé kontroverzní či dokonce nepřijatelná smlouva o americké radarové základně bude v Praze podepsána 8. července.
S ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem ji přijede stvrdit v průběhu velmi krátké návštěvy americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.
„Paní ministryně má přijet druhý červencový týden, abychom tu smlouvu spolu podepsali. Doufám, že se tak stane,“ řekl včera večer MF DNES šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.
Podle diplomatů obeznámených s přípravou návštěvy však existuje s Američany dohoda, že o cestě Riceové zatím nebudou podávány podrobnější informace. Má to být kvůli její bezpečnosti.
„Ministryně Riceová by měla přiletět v úterý osmého července dopoledne, má následovat podpis dohody a pak slavnostní večeře, po které se předběžně počítá s jejím odletem,“ řekl MF DNES vysoce postavený úředník.

Zda budou nakonec podepsány obě dohody týkající se radarové základny, však ještě není známo.
Takzvaná hlavní smlouva o radaru, kterou 8. července v Praze podepíší americká ministryně Condoleezza Riceová a její český kolega Karel Schwarzenberg, je již několik týdnů hotová a připravená. Ovšem druhá dohoda, jež se věnuje nejrůznějším technickým podrobnostem, není ještě pořád dokončena kvůli rozdílným pohledům na placení daní souvisící s případným pobytem amerických vojáků na našem území. Podle expertů není jasné, zda bude do příjezdu Riceové dokončena. Zatímco vládní ODS a část lidovců radarovou základnu podporují, většina zelených je proti, stejně jako opoziční sociální demokracie a komunisté. Není proto vůbec jasné, zda by smlouvy po podepsání byly schváleny parlamentem. Vláda zatím na to dost hlasů nemá. Proto se část ODS rozhodla prosazovat „obchod“, že někteří občanští demokraté by nedělali problém se schválením Lisabonské smlouvy týkající se Evropské unie a za to by někteří členové ČSSD na oplátku hlasovali pro radar. Mezitím odpůrci protiraketové základny již oznámili, že na dobu návštěvy Condoleezzy Riceové připravují demonstrace. Kromě radaru v Česku vyjednávají Američané v rámci obranného systému s Polskem o umístění deseti raket. V obou zemích je však proti základnám i většina veřejnosti.

Viliam Buchert, převzato z Mladé fronty DNES z 21. 6. 2008
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •