Vede firmu, ale před soud nemůže

{mosimage}Podnikatel, který dostal milost, se minulý týden sešel s ministrem vnitra

Jihlava – Sám si řídí auto, pravidelně jezdí do firmy, v níž je generálním ředitelem, ale souzen být nemůže kvůli nemoci. Jihlavský podnikatel Zdeněk Kratochvíl stíhaný už od devadesátých let kvůli podezřelým obchodům s akciemi dostal v úterý prezidentskou milost. Důvod? Zdravotní problémy. Také Nejvyšší soud už před čtyřmi lety uznal, že podnikatel pro svou duševní nemoc nemůže chápat soudní řízení. To ho zachránilo před pětiletým vězením.

Tři svědci přitom včera nezávisle na sobě MF DNES potvrdili, že Kratochvíl je se svou dopravní společností ICOM transport v pravidelném kontaktu a sám řídí svůj sporťák.
To je podle soudního znalce, psychologa Slavomila Hubálka poměrně nestandardní. „Takový člověk by se měl především léčit,“ řekl Hubálek. Detaily kauzy však nezná.
Sám Kratochvíl se o svém případu odmítá bavit. „Zkuste se zabývat něčím pořádným,“ radil včera redaktorovi MF DNES.
Zdeněk Kratochvíl není jediným aktérem kauz kolem ICOM transportu, který se zaštiťuje duševní nemocí. I další ze stíhaných, Radek Leopold, byl propuštěn z vězení, aby se mohl léčit. Toho redaktoři potkali před jeho domem, jak vystupuje z auta se složkou dokumentů.
Kratochvílův případ vyvolává i další dohady. Jen týden předtím, než dostal milost od prezidenta, se podnikatel sešel s ministrem vnitra Ivanem Langerem z ODS. Rukou si potřásli přímo v sídle ICOM transportu při ministrově návštěvě Jihlavy.
Proč schůzku spojovat s prezidentskou milostí? Spekulace přiživují sami aktéři schůzky. Předloni darovala Kratochvílova firma 200 tisíc korun ODS, jejímž čestným předsedou je prezident Václav Klaus. Místní pobočka strany dar odmítla, ale jen proto, že podle stanov nemohla vzít tak vysokou částku.
Před volbami pak na autobusech ICOM transportu visely stranické letáky, na kongresu ODS zase reklama na Kratochvílovu společnost.
Za podnikatele se v roce 2003 v parlamentu přimlouval právě Ivan Langer, tehdy v opozici, v poslanecké interpelaci. „Byl tam nestandardní postup ve vyšetřování,“ vzpomínal včera Langer.
Přiznal, že Kratochvílův případ zná a že se s podnikatelem minulý týden sešel v Jihlavě. „Měl jsem tam jednání s hejtmanem, starosty a policisty. Pak jsem byl v rádiu, které sídlí ve stejné budově jako ICOM transport,“ vysvětlil Langer. Popřel však, že by se s podnikatelem bavil o jeho stíhání či žádosti o milost. „Nic jsem o ní nevěděl,“ dušoval se.
Hrad podle Klausova mluvčího Petra Hájka zase nic netušil o Kratochvílových vazbách na ODS. „Pan prezident to absolutně nemohl vědět. Spojovat to je nesmysl,“ reagoval Hájek. Zdravotní důvody jsou podle něho konzultovány s lékaři a jsou „stoprocentní“. Klause vítal Kratochvíl v sídle firmy v roce 2004 za stejných okolností jako před týdnem Langera – na cestě do rádia.

„Vyšetřování bylo nestandardní. O milosti pro Kratochvíla jsem však nic nevěděl.“ ministr vnitra Ivan Langer

Petr Suchomel
Redek Laudin
vyšlo v MF Dnes 17.4.
Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •