Jak beze strachu vyjadřujeme své názory v tomto státě

V neděli 21. prosince 2008 proběhla v Praze na Andělu v těsné blízkosti KFC nenásilná, řádně nahlášená akce proti prodeji vánočních kaprů. V průběhu celého dne akce probíhala hladce a kolemjdoucí byli informováni prostřednictvím rozdávaných letáků, transparentu a hlasovým projevem z megafonu o anachronizmu prodeji kaprů jako vánočního pokrmu.

V odpoledních hodinách se mezi shromážděnými objevili dva muži a jedna žena. Ti později svým projevem dali jasně najevo svůj nesouhlas s prezentovaným názorem aktivistů.

Po slovní potyčce jeden z mužů brutálně napadl aktivistu s megafonem a udeřil ho pěstí do obličeje. Rány se opakovaly a způsobily napadenému zhmožděniny obličeje takového rázu, že je nyní hospitalizován v Motolské nemocnici. Druhý muž napadl dalšího aktivistu, kterého povalil na zem a poté do něho kopal. Mezitím se jedna z aktivistek snažila celý incident zdokumentovat na videokameru, ale v tom jí bránila žena, která s útočníky přišla. Jednou rukou aktivistce znemožňovala celou událost točit a druhou ji škrtila. Nakonec útočící ženě přišel na pomoc muž kopající původně do aktivisty a videokameru aktivistce vykopl z ruky.

Poté, co útočníci uznali za vhodné, že již svůj protest vyjádřili dostatečně, odebrali se do blízké restaurace na večeři. Aktivisté mezitím zavolali rychlou pomoc pro poraněného kolegu a taktéž příslušníky Policie České republiky.

Ženu a jednoho muže policie dopadla, ale jednomu z útočníků se podařilo uprchnout. Aktivisté okamžitě podali na pachatele trestní oznámení.

Vyvstává zde otázka, do jaké míry i v rámci legislativy je dnes možné svobodně, beze strachu a obav o své zdraví vyjadřovat svůj názor. A to v kontextu s tím, že 23. prosince 2008 mají na stejném místě akce proti prodeji kaprů pokračovat.