Za demokracii a proti základnám

17. listopad je dnem bojem za demokracii. Právě na tento den se proto rozhodla Iniciativa Ne základnám uspořádat protest proti radaru – pokud lidé bojují za svá práva v ulicích, je to aktem navýsost demokratickým.

Demonstraci přišlo podpořit kolem tisícovky lidí, což je účast více než slušná. Na akci promluvili kromě mluvčích Iniciativy Jany Glivické a Jana Májíčka také předlistopadoví disidenti Petr Uhl a Jan Kavan, se svým projevem tradičně nezklamal řečník brilantní a lidový, zástupce brdských starostů Jan Neoral z obce Trokavec.

Jako rozloučení s prezidentem Bushem zanotoval naposledy svou chytlavou hitovku frontman skupiny Dragoni. Při jeho druhém politickém, ostrými slovy nešetřícím a celkem vtipném songu se prý do rytmu pohupoval i Petr Uhl.

Akci se snažil narušit hlouček havlofilolů, kteří se shromáždili u nedalekého pomníku 17. listopadu. Byli mezi nimi prý i předseda Zelených Bursík a Kateřina Jaques. Vykřikovali slogany jako „táhněte na Kubu“, přičemž zjevně nepochopili, že to jsou oni, kteří dnes poklonkují establishmentu a jsou tedy v pozici analogické poslušným kývalům z doby před listopadem 1989. Odkaz disidentu je kromě zápasu za demokracii i boj za skutečný mír, čehož dokladem je existence spolků jako Mírový klub Johna Lenona či heslo Charty 77 „žádná raketa není mírová“. Výkřiky proradaristů se naštěstí v naší početné demonstraci spíše ztrácely.

Shromáždění se pak vydalo směrem k Úřadu vlády ČR, kde se přečetla mimo jiné výzva o zapojení nových aktivistů do Iniciativy. Ex post je možno říci, že na ní reagoval dostatečný počet lidí, a tak je i v tomto ohledu možno říci, že hnutí proti základném je úspěšné a neustále sílí.