,,Hlavní je ze strany neodcházet a boj nevzdávat“

Od pátku 5. do neděle 7. Září se konal v Teplicích sjezd Strany zelených. Těsně po sjezdu jsme se ptali ANNY VOŇAVKOVÉ, delegátky a předsedkyně místní organizace na Praze 1, jak dál.

Jaké byl podle tebe největší chyby Dany Kuchtové na sjezdu?

Dana Kuchtová předpokládala, že osloví nerozhodnuté delegáty, kteří dosud na každém sjezdu byli a volili podle vystupování jednotlivých kandidátů či kandidátek. Letos tomu tak nebylo. Nerozhodnutých bylo tak málo, že se jejich hlasy na výsledku nemohly odrazit. Podle mě mohla být v kandidátském projevu klidně ostřejší.

Často se před sjezdem i po sjezdu mluví o vnitrostranické opozici vůči Bursíkovi. Co je ale tato opozice zač? Nestojí jen na pouhém „protibursíkovství“?

částečně to tak je, jsou lidé, kteří jsou proti za každou cenu, ať už je ve vedení kdokoli. Ale to jsou výjimky. Ona opozice se sjednotila na tom, že Bursík odklání stranu od toho, čím jsou zelení ve své podstatě – tedy na čem zelená hnutí vznikla (v šedesátých letech na odporu proti globalizaci a válkám), v tom, čím jsou zelení v celé Evropě, kde hlavní myšlenkou je důraz na nedělitelnost lidských práv, nesouhlas s násilným řešením konfliktů, životní prostředí a sociálně citlivá ekonomika. K těm lidským právům – základem není vyvěšování tibetské vlajky a zavírání se do kubánské klece na Václaváku, důležité je si uvědomit, že z toho lidskoprávního hlediska se mají lidé zle i v Palestině, Rusku nebo Spojených státech a vystupovat také proti tomu.

Proč tedy nepřijel nikdo ze zahraničních zelených na sjezd?

Mnoho z nich návštěvu odřekli. Ani se nedivím. Po tom, co evropští zelení vydali prohlášení proti budování amerických protiraketových základen v Evropě, které pak Bursík interpretoval jako potvrzení svého kurzu… To je skutečný stoj na hlavě. Česká média mu ale namísto nastudování rezoluce zelených dala za pravdu.

Co jsou hlavní teze opozice a co si myslíš, že je důležité, aby teď po skončení sjezdu opozice dělala?

Hlavní je ze strany neodcházet a boj za dodržování pravidel a návrat českých zelených zpět k jejich programu nevzdávat. Bursík ten program vytuneloval. My ho teď chceme opět probudit k životu.

Jaké jsou podle tebe perspektivy SZ?

Osobně teď budu pracovat hlavně na tom, aby ta postupná privatizace strany nebyla úspěšná a aby stále ve straně zůstalo více lidí, kteří do ní přišli kvůli programu než těch, kteří přišli kvůli tomu, aby mohli tleskat jako stádo.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •