Masové hnutí proti státu

Zuřivá odpověď na policejní vraždu 15 letého chlapce otřásla celým Řeckem. Athény a řada dalších měst byly zaplaveny demonstranty. Proběhla generální stávka. To vše otřásá pravicovou vládou.

 

Policie zastřelila ve sobotu 6. prosince  Alexandrose Grigoropoulose ve čtvrti Exarchia v hlavním městě. Tato vražda vyprovokovala hněv mezi pracujícími a studenty, kteří už tak měli dost vládní neoliberální politiky.

Protesty byly okamžitě napadeny policí a vypukly první pouliční boje.

Hnutí

Zatímco se zahraniční media soustředila na střety s policií, téměř naprosto vynechala fakt, že se po celém Řecku rozvinulo masové hnutí, které zacílilo svůj hněv proti vládě. Po celé zemi se konaly masové demonstrace vyzývající k demisi ministra vnitra a potrestání policie, která za smrt mladíka může.

V dalších dnes protestovali středoškoláci na více jak 100 místech. Více jak 40 000 lidí se zúčastnilo demonstrace v Athénách v pondělí 8. prosince.

Vláda má jasnou strategii: napadnou demonstrace pomocí policie a pak nechat propuknout pouliční boje. Stejně tak se snaží uzavřít univerzity a školy, aby se lidé nemohli společně organizovat.

To vše se děje s nadějí, že veřejné mínění se obrátí proti lidem v ulicích. Nicméně studenti a pracující se chopili vedení protestů a vládě pořádně zatápí. V pondělí 8. prosince došlo k přerušení práce kvůli masovým shromážděním pracujících, kde byla schválena rezoluce podporující mladé lidi proti policii.

V úterý přerušily práci učitelské odbory, takže studenti základních a středních škol se mohli zúčastnit pohřbu zavražděného mladíka. Odborový svaz lektorů zorganizoval třídenní stávku.

Studenti

Univerzitní studenti byli v první linii boje proti plánům vlády zprivatizovat vyšší vzdělání. Proběhla třídenní okupace škol, která byla vyvrcholením studentského hnutí, které otřáslo Řeckem už před 18 měsíci.

Ve středu proběhla generální stávka proti plánovanému rozpočtu, který má dát bankéřům 28 miliard eur.

Dohromady se tak smíchala velmi výbušná směs. Vláda je extrémně nepopulární. Na začátku roku museli dva její ministři opustit své funkce po skandálech s pozemky mezi státem a církví.

Před rokem se rozhodla vláda kvůli vlně studentských okupací uspořádat předčasné volby. Ty těsně vyhrála a podařilo se jí na chvilku dostat z problémů. Nicméně dnes je v daleko větších problémech.  Policejní důstojníci zodpovědní za zabití Alexandrose byli uvězněni a vláda oznámila, že je tvrdě potrestá. Toto vyhlášení ale následovalo až po chabém pokusu vše zamést pod koberec.

Policie tvrdila, že její příslušníci byli napadeni a vypálili varovný výstřel, který se odrazil a zasáhl Alexandrose. Nicméně zde bylo tolik očitých svědků, kteří dosvědčili, že se jednalo o přímou palbu. Vláda se tak musela opřít do policie, aby utišila alespoň ten největší hněv.

Nálada je taková, že dokonce i majitelé obchodů, kterým rozbili výlohy, projevovali sympatie výroky jako „když právě zabili mladého chlapce, není čas na to mluvit o kompenzacích“.