Mediální protivítr jako poklona

{mosimage}Zápas o vojenskou základnu USA v České republice jde do klíčového kola a mediální kampaň proti Iniciativě Ne základnám značně přiostřila. Z akutního nedostatku věcných argumentů sáhnou propagátoři základny po útocích ad hominem.

Podobnost s normalizačním tiskem, který po vzniku Charty 77 např. publikoval fotky Vaculíka pózujícího naze na náhrobku, je pro starší pozorovatele nabíledni.

„Kauzy“ minulých dvou týdnů jsou tak svým způsobem poklonou široké a pluralitní Iniciativě a její specifické váze v české společnosti oproti úžeji pojatým kampaním proti radaru USA např. v režii Greenpeace nebo KSM.

Pravicový tisk se zřejmě rozhodl, že před rozhodujícím hlasováním ve sněmovně prostřílí veškerý svůj zbylý střelný prach. Jako kdysi s Chartou se tím snaží odcizit Iniciativu široké veřejnosti, ve které Iniciativa zatím plavala jako ryba ve vodě.

Zatím je dopad mediální masáže zanedbatelný, na petičních stáncích jsme se nesetkali s negativními reakcemi. Dá se však počítat s tím, že se argumentace ad hominem dostane postupně i do rozhlasu a televize a že bude mít citelnější efekt.

Ačkoliv se jedná o zcela zástupné problémy, je proto namístě, abychom se argumenty v následujících článcích zabývali podrobněji.

Řada článků poukázala na fakt, že mluvčí Iniciativy Jan Májíček gratuloval „teroristickému“ Hizballáhu k porážce izraelské agrese z léta 2006. Zoltán Danihel zde odpovídá na tato tvrzení.

Autoři z Hospodářských novin a různých blogů zase žádají zrušení Socialistické Solidarity proto, že hlásáme „kolektivní převzetí celospolečenského bohatství pracujícími“ a že „za zpochybňování soukromého vlastnictví přitom zrušilo ministerstvo vnitra například Komunistický svaz mládeže“. K této tematice zde otiskujeme článek Ondřeje Slačálka , který vyšel 20. března na Britských listech a který se shoduje s naším stanoviskem (http://www.blisty.cz/art/39663.html). Ve spolupráci s Ondřejem jsme zároveň v r. 2006 sepsali otevřený dopis proti zákazu KSM, pod který se můžete podepsat na http://protizakazuksm.blog.cz.

Lidové noviny zas recyklovaly rok starou argumentaci z ČRo o tom, že aktivista Iniciativy Rudolf Převrátil pracoval v letech 1966 až 77 pro StB. Tomuto tématu se věnuje ve svém článku Thomas Franke .