Volební shon

Volební výsledky jsou 13:0 ve prospěch sociální demokracie v krajských volbách, stejně drtivé bylo vítězství v Senátu a afroameričan se stal prezidentem USA. České i americké volby měly něco společného.

Tím společným byla touha po změně. Někdy artikulovaná, někdy ne. Ale rozhodná a kategorická. V ČR se nashromáždilo hned několik důvodů, proč lidé přišli k volbám a hlasovali proti vládě.


 Jsou konec konců všeobecně známé: sociální reformy, radar a arogance s jakou vystupuje premiér Topolánek. A zatímco o sociálních reformách, tedy zredukováno na poplatky, se v mediích před volbami mluvilo pořád, o radaru padlo slovíčko jen málokdy. Přesto byl radar jednou z důležitých složek při rozhodování lidí. Soudit tak můžeme nejen z dlouhodobých průzkumů CVVM, ale také z jejich reakce na kampaň Iniciativy Ne základnám „Nevolte kandidáty pro radar“.Na mail Iniciativy přišla řada mailů, které děkovali za tento „volební kompas“, řada dalších se ptala na to, koho tedy volit. Dalším motivem, společný i voličům v USA, byla touha po změně. Sociální demokraté žádnou skvělou alternativou nejsou, ale protože ODS je tak strašlivá vládní strana, že vše je lepší, než oni, získala soc.dem. nebývalou podporu. Ale ne díky tomu jaká je, ale spíše navzdory tomu jaká je.

Stačí se podívat na otázku radarové základny. Sociální demokraté mohou, a je to jen na nich, udělat jeden rozhodný krok, aby celý projekt v ČR zastavili: deklarovat, že pokud vyhrají volby, tak i případně schválené smlouvy vypovědí. Místo toho přišel Jiří Paroubek s tezí o tom, že bychom měli počkat, až jak se to vyvine v USA. Čeká sociální demokracie na to, až se moci ujme „hodný“ Barrack Obama a ze „zlého, bushovského“ radaru se stane „hodný, obamovský”? To přeci už budou jiné Spojené státy, ujišťuje nás Jiří Paroubek.

V USA lidé volili Obamu také proto, že už měli dost republikánů s jejich otevřeným rasismem vtěleným do protiimigračních zákonů, zničující ekonomickou politikou a válkou, která se vede pro zisky korporací, ale na účet obyčejných Američanů. Obama a jeho tým zatím v otázce radaru vyčkávají. Drží se osvědčené taktiky říct ano i ne najednou. Tak Barrack Obama sice souhlasí s protiraketovou obranou, ale jen pokud bude dobře fungovat a bude tou správnou odpovědí na hrozby.     

Vraťme se ale zpět do ČR. Volební vítězství sociální demokracie s sebou přineslo i dvě důležité novinky Zaprvé, KSČM se bude podílet na krajských vládách. Sice jako „podpora z řad opozice“, ale přesto. V některých krajích získají komunisté i místa v radách a kontrolních orgánech. Pravicové deníky spustily hysterickou kanonádu o znárodňování a rudých krajích. Že by si chtěla sociální demokracie vyzkoušet, jaká bude reakce veřejnosti na případnou menšinovou vládu s podporou KSČM po parlamentních volbách?

Zadruhé, se odstartoval vnitrostranický boj v ODS, který vede k oslabování vládní koalice, jehož nejnovějším výsledkem je nabourání Julínkových zdravotnických reforem. Do oslabené pozice Topolánka a Julínka se opřeli obě menší strany. Možná premiérovi vytanulo na mysli ono známé stupňování: přítel, nepřítel, koaliční partner.

A v oslabení se špatně prosazuje to, co je už dva a půl roku předmětem trvalého odporu, tj. cizí vojenská základna.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •