Změny ve francouzské politice

Poslední týdny byly poznamenány zvraty a bouřlivými událostmi na francouzské levicové scéně. Levice se dostala do zvláštní situace: finanční krach poznamenala a zdiskreditoval současný model ekonomického systému, ale kdo na tom nejvíce těží je současný pravicový prezident země galského kohouta, Nicolas Sarkozy. Levice je naopak v úplné defenzívě: sociálně-demokratická a reformistická část levicového spektra je rozhádaná, a navíc nedokáže navrhnout francouzské společnosti alternativní politický projekt, jelikož finanční krize zdiskreditovala nejen pravicový neoliberismus, ale i jeho levicovou …

Palestina: Apartheid, genocida, holocaust

Byl jsem připraven, znám otrocky proamerická stanoviska havlovců dominujících české diplomacii jako jsou Schwarzenberg a Vondra. Přesto mě polil studený pot studu, když jsem v neděli na Britských listech četl stanovisko českého mluvčího předsednického úřadu EU Potužníka. (http://blisty.cz/2009/1/2/art44547.html)

Rusko, Čína a další v hospodářské krizi

Globální rozměr současné hospodářské krize lze vidět i na případech rychle se rozvíjejících se ekonomik, jako Čína, Rusko, Indie či Brazílie (takzvané ekonomiky Brics). Ačkoliv se o stavu těchto zemí nepíše zdaleka tak často jako v případě USA, situace v těchto zemích se v posledních měsících hodně zhoršila. Pokusím se načrtnout situaci v některých vybraných státech, a také sestavit ucelený obraz dopadů krize na tamější společnosti. Samostatnou kapitolou jsou pak také výhledy a snahy, jak se dostat z krize, a dopad změn, …

Pryč s vládou vrahů

Naší odpovědí bude vzdor a pokračování boje za odstranění politiky policejního útlaku, úsporných opatření a rasismu. My, organizace antikapitalistické levice, které podepisujeme tento text, chceme odsoudit chladnokrevnou vraždu 15letého Alexise Grigoropoulose spáchanou policejním příslušníkem zvláštní jednotky v noci 6. prosince. Vítáme demonstrace proti vládě vrahů, které se konají napříč Řeckem.

USA bombarduje Pákistán a nestabilita roste

Odpor proti okupaci Afgánistánu roste, šíří se a vítězí. Jako odpověď se ustaraná americká armáda blíží k válce s Pakistánem. První tři roky zde neexistoval prakticky žándý odpor vůči okupaci. Pak se začal objevovat. Jeden z důvodů byl, že Afgánci očekávali rekonstrukci a ta nenastala.

Varšava: Konference o protiraketové obraně

České protiradarové hnutí nebylo protiradarovým od svého počátku. V létě 2006 se mluvilo jak o základně radarové, tak o základně raketové. Situace se vyjasnila až později – nám pro zajištění světlých zítřků musí stačit radar, rakety, tentokrát už opravdu mírové, budou pojistkou svobody a demokracie ne u nás, ale v sousedním Polsku. Proto nepřekvapí, že i u našeho severního souseda funguje hnutí proti základnám, tentokrát tedy protiraketové. Nejaktivnějším hráčem v něm je Inicjatywa Stop Wojnie, která, společně s polskými odboráři, …

Masové hnutí proti státu

Zuřivá odpověď na policejní vraždu 15 letého chlapce otřásla celým Řeckem. Athény a řada dalších měst byly zaplaveny demonstranty. Proběhla generální stávka. To vše otřásá pravicovou vládou.

Výsledky z Malmö

Na konečné schůzi Evropského sociálního fóra 21. září byla přijata rezoluce, která vyhlásila 4 důležité mobilizace. Především se účastníci fóra zavázali k vytvoření společné Evropské kampani proti sociální a pracovním politikám Evropské Unie. Jak známo, Evropská unie už dlouho sleduje neoliberální kurz vůči sociálním a pracovním právům.

Venezuelské volby

23. listopadu proběhly ve Venezuele krajské volby. Konaly se ve 22 krajích a v hlavním městě Caracasu. Volby byly důležité, protože byly první většího rozsahu, kterých se účastnila nová strana PSUV (Partido unificado socialista de Venezuela, Sjednocená socialistická strana Venezuely, která vznikla na popud Cháveze), a také protože znovu otestovaly podporu změnám a reformách bolívarské revoluce, kterou se Hugo Chávez snaží v zemi prosadit.