Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v oblastech Palestiny Richard Falk obvinil v pondělí Izrael ze spáchání válečných zločinů v Gaze: „Poměr mrtvých – 1434 na straně Palestiny a 13 na straně Izraele – vypovídá o jednostrannosti tohoto vojenského konfliktu.“ Falk prohlásil, že útok na Gazu byl „vojenským napadením s moderní výzbrojí prakticky bezbranného obyvatelstva“. Falk také obvinil Izrael, že bránil palestinským civilistům v úniku před tímto vojenským útokem. Lékaři z mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights obvinili izraelské vojáky, že během útoku na Gazu neposkytovali lékařským týmům ochranu.
24/3/09
VLÁDNÍ ÚŘEDNÍK TVRDÍ, ŽE SPOJENÉ STÁTY NA GUANTANÁMU VĚDOMĚ VĚZNILY NEVINNÉ OSOBY
Bývalý úředník Bushovy vlády prohlásil, že Spojené státy nadále zadržovaly mnoho guantánamských vězňů zatčených v Afghánistánu, přestože již dávno věděli o jejich nevině. Lawrence Wilkerson, bývalý hlavní tajemník tehdejšího ministra zahraničních věcí Colina Powella, v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Associated Press sdělil, že Spojené státy doufaly, že jednoho dne by jim tito vězni mohli poskytnout užitečné informace o nepřátelích. Wilkerson prohlásil: „Nezáleží na tom, zda je vězeň nevinný. Bydlel v Afghánistánu a byl zadržen poblíž místa bojů, tudíž musí vědět něco pro nás zajímavého.” Wilkerson dále popsal zdůvodnění vlády v dobách jeho působení: „Potřebujeme tyto lidi umístit do nějaké vysoce zabezpečené věznice, jako je ta v Coloradu, zapomenout na ně a zahodit klíč. Nemůžeme je postavit před soud, protože jsme je mučili a unikly nám důkazy.“ Wilkerson tvrdí, že bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld a viceprezident Dick Cheney zabránili snahám zlepšit způsob vyšetřování afghánských vězňů.
20/3/09
PO ZÁKAZU VSTUPU DO ZEMĚ DALAJLÁMOVI ZRUŠILA JIŽNÍ AFRIKA MÍROVOU KONFERENCI
Jižní Afrika zrušila celosvětovou mírovou konferenci po kontroverzním odmítnutí účasti tibetského duchovního vůdce Dalajlámy. Kritici viní jihoafrickou vládu z toho, že ustupuje tlaku Číny, která je jedním z největších obchodních partnerů této země. Na začátku tohoto měsíce se čínský premiér Wen Jiabao vyjádřil, že cizí země by se měly vyvarovat jakéhokoli vměšování do tibetské otázky. Mandla Mandela, vnuk Nelsona Mandely, odsoudil v úterý tento postup jihoafrické vlády slovy: „Pro Jižní Afriku je to smutný den. Je to smutné pro Afriku. A to jsme národ, který usiluje o to, aby byl vůdcem na africkém kontinentě. Je mi velmi smutno z toho, že někomu, jako je Dalajláma, kterého si velmi vážíme, bylo odmítnuto vízum.“ Jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu k tomu řekl: „Ostudně se podřizujeme čínským tlakům. Pociťuji hluboké znepokojení a stud.“
24/3/09
SPOJENÉ STÁTY CHTĚJÍ JMENOVAT AFGHÁNSKÉHO PREMIÉRA S CÍLEM OSLABIT PREZIDENTA KARZÁÍHO
Podle britského listu The Guardian se vláda Baracka Obamy spolu s evropskými spojenci chystá dosadit do středu afghánské vlády klíčového člověka, který by tak přímo konkuroval afghánskému prezidentovi Hamídu Karazáímu. Spojené státy uvažují o tom, že by mohly vytvořit novou pozici afghánského premiéra. Tím by obešly Karzáího, který se ve Washingtonu znelíbil. Spojené státy již navrhují odklonit finance od kábulské vlády směrem k provinciím ve snaze oslabit Karzáího. Minulý týden však Karzáí trval na svém: „Afghánistán se nikdy nestane loutkovým státem.”
23/3/09