Palestinské centrum pro lidská práva uvedlo, že v roce 2008 bylo při konfliktu v pásmu Gazy a na Západním břehu zabito více než 1000 Palestinců, čímž se pro ně loňský rok stal nejvražednějším od založení Izraele roku 1948. V Gaze a na Západním břehu bylo izraelskými vojáky zabito celkem 860 Palestinců. Dalších 161 Palestinců bylo zabito ve frakčních bojích.
28/4/09
AMERIČTÍ VETERÁNI VARUJÍ PŘED VYSLÁNÍM DALŠÍCH VOJÁKŮ DO AFGHÁNISTÁNU
Minulý týden vybídl bývalý příslušník námořnictva Spojených států členy amerického Kongresu, aby se postavili proti snaze prezidenta Baracka Obamy stupňovat intenzitu války v Afghánistánu. Veterán Rick Reyes prohlásil: „V jistém smyslu se celá tahle okupace stala kontraproduktivní. Posílat více jednotek, aby vyřešily něco, co je v podstatě politický problém, není ta správná odpověď. Vyslání dalších jednotek nezajistí bezpečnost Spojených států. Vytvoří to pouze další opozici proti nám. Naším úkolem bylo zadržet podezřelé tálibánce, ale protože jsme neměli žádnou úspěšnou metodu, jak je rozpoznat, neměli jsme jinou volbu než podezírat veškeré civilní obyvatelstvo, vinné i nevinné. Téměř ve sto procentech případů se ukázalo, že podezřelí teroristé byli nevinní civilisté. Připadali jsme si, jako bychom honili duchy.“ Ve stejném slyšení před Výborem pro zahraniční záležitosti amerického Senátu uvedl penzionovaný armádní plukovník Andrew Bacevich, že zvyšování počtu jednotek povede ke zhoršení situace v Afghánistánu: „Možná věříme tomu, že nepřepadáme a neokupujeme jiné země, ale lidé tam vidí sami sebe jako přepadené a okupované. Takže na místech, jako je Afghánistán, povede posílení americké přítomnosti pouze k posílení problému.“
27/4/09
LETADLO ODKLONĚNO Z TRASY KVŮLI POLITICKÝM AKTIVITÁM JEDNOHO PASAŽÉRA
Nejenže existuje seznam osob, které podle americké vlády nesmí letět letadlem, ačkoliv nespáchaly žádný zločin. Tento seznam ovlivňuje dokonce i ty lety, které nemají za cíl Spojené státy a ani nejsou zprostředkovány americkými leteckými společnostmi. Letu Air France z Paříže do Mexika bylo minulý týden zabráněno v přeletu nad Spojenými státy, protože jeden z pasažérů byl prominentní novinář zapsaný na seznamu osob, které nesmí letět. Let byl donucen odklonit svoji trasu směrem na Karibik. Žurnalista Hernando Calvo Ospina píše pro francouzské noviny Le Monde Diplomatique. Narodil se v Kolumbii a často píše články odsuzující vládu kolumbijského prezidenta Alvara Uribeho a roli Spojených států v Latinské Americe.
27/4/09
Spojené státy ohlásily první případ smrti způsobené celosvětově rozšířenou prasečí chřipkou a Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu zvýšila stupeň varování před pandemií. Několik zemí vydalo zákaz dovozu amerických a mexických vepřových výrobků. Významný profesor ekologie a spisovatel Robert Wallace říká, že prasečí chřipka je částečně důsledek neoliberální politiky, která nutí chudší státy otevřít své trhy špatně regulovaným mezinárodním zemědělským korporacím. Wallace to vysvětluje slovy: „Když se chudý stát nacházel ve finančních obtížích, musel se obrátit na Mezinárodní měnový fond a požádat o půjčku. Za ni však Mezinárodní měnový fond vyžadoval změny v ekonomice té země, a to takovým způsobem, že ji nutil otevřít se velkým mezinárodním korporacím, včetně zemědělských. To ovšem poškodilo místní malé farmáře.“ Od konce druhé světové války v mnoha zemích světa proběhly změny v zemědělství, původní malé farmy se přeměnily na velkochovy, a v té době se také začaly objevovat nové choroby. Podle vědců se nemoci šíří a viry mutují právě tam, kde jsou tisíce zvířat chovány na malém prostoru.
30/4/09