Akt-info č. 90 – Izrael utratí 250 milionů dolarů za budování osad na Západním břehu

IZRAEL UTRATÍ 250 MILIONŮ DOLARŮ ZA BUDOVÁNÍ OSAD NA ZÁPADNÍM BŘEHU JORDÁNU
Izraelská armádní rozhlasová stanice oznámila, že během nadcházejících dvou let se Izrael rozhodl směřovat částku 250 milionů dolarů k osadám na okupovaném Západním břehu, a to navzdory tlakům například Obamovy vlády, která Izrael vyzvala k zastavení osídlování na palestinských územích. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman se minulý týden setkal s generálním tajemníkem OSN Ban Ki-munem, odmítl však zastavit proces osídlování, a to i přesto, že je podle mezinárodního práva považováno za nezákonnné.
22/6/09 

EVROPSKÉ TELEKOMUNIKAČNÍ SPOLEČNOSTI SIEMENS A NOKIA SE PODÍLELY NA VYBUDOVÁNÍ ÍRÁNSKÉ ŠPIONÁŽNÍ SÍTĚ
List The Wall Street Journal přinesl zprávu o tom, že evropské telekomunikační společnosti pomohly íránské vládě vybudovat jeden z nejvypracovanějších mechanismů na kontrolu a cenzurování internetu na světě. Společný projekt německé firmy Siemens AG a finské firmy Nokia vytvořil některé části íránského systému k detailnímu monitorování uživatelů internetu. Za pomoci technologií, které tyto firmy poskytly, íránská vláda údajně vyvíjela činnost, které se říká „deep packet inspection“. Ta umožňuje úřadům nejen komunikaci blokovat a získávat informace o uživatelích internetu, ale také pozměňovat informace vystavené na webových serverech za účelem dezinformace.
22/6/09

OBAMOVA VLÁDA ODMÍTLA ČTYŘICETIPROCENTNÍ SNÍŽENÍ EMISÍ
Americká vláda zamítla doporučení vědeckého panelu Spojených národů, který ji vybízel ke čtyřicetiprocentnímu snížení skleníkových plynů do roku 2020. V úterý americký zvláštní vyslanec pro změny klimatu Todd Stern označil cíl mezivládního panelu OSN za změnu klimatu za „zbytečný“, „nerealistický“ či jako ten, „který se zkrátka nebude realizovat“. Tyto komentáře Stern prohlásil na mezinárodní konferenci v Mexiku, která předchází prosincovému celosvětovému summitu o klimatu v Kodani. Americký kongres zároveň vyhlásil na pátek hlasování o novém zákonu o klimatu a emisích, kterým by se do roku 2020 skleníkové plyny měly snížit o 17 procent oproti roku 2005, a do roku 2050 by tomu mělo být o 83 procent.
24/6/09

AMERICKÁ ARMÁDA UZNALA, ŽE NÁLET V AFGHÁNISTÁNU ZABIL NEJMÉNĚ 26 CIVILISTŮ
Vnitrní šetření americké armády potvrdilo, že americkým bombardováním provedeným 4. května v Afghánistánu byli zabiti civilisté, jejichž počet se pohybuje mezi 26 a 86. Armáda zveřejnila vnitřní zprávu o náletu v pátek, ale odmítla zveřejnit video z doby útoku, které médiím slíbil generál David Petraeus.
22/6/09

HUMANITÁRNÍ AGENTURA POSKYTUJE ZDRAVOTNÍ PÉČI AMERIČANŮM
Zdravotnická organizace, která byla kdysi zaměřená na poskytování zdravotní péče odloučeným komunitám v rozvojových zemích, se nyní soustředí na poskytování bezplatné péče pro milióny nepojištěných ve Spojených státech. Organizace Remote Area Medical Group zřídila provizorní vyšetřovny po celých Spojených státech. Stan Brock, zakladatel Remote Area Medical, říká: „Nejde jen o bezdomovce a nezaměstnané, ale jsou to i lidé, kteří zaměstnání i nějaké pojištění mají, jenže to zkrátka nepokryje obrovské náklady na zdravotní péči v této zemi. Moc rád bych se dožil doby, kdy se Remote Area Medical bude moci vrátit na místa, kam skutečně patří, jako třeba na Haiti, do Dominikánské republiky a některých oblastí Afriky. Vytvořil jsem totiž tuto organizaci pro tyto účely, ale nyní jsme na mnoho let uvázáni zde ve Spojených státech, protože zdejší potřeba je tak ohromná.“ Například během dvoudenní zastávky v státě Tennessee vyšetřili lékaři z této skupiny přes 800 pacientů, kteří by se jinak k lékaři nedostali.
23/6/09