Za atentátem nad skotským městem Lockerbie pravděpodobně stojí Írán, nikoliv Libye

Český tisk se houfně připojil k světovému tisku, aby informoval o předčasném propuštění Libyjce Abdal Basat Muhammad Midžrahího z vězení z vážných zdravotních důvodů. Ten si odpykával trest za podíl na spáchání atentátu na civilní let PanAm 103, na jehož palubě na podzim roku 1988 vybuchla nálož. Neštěstí si vyžádalo život 270 lidí. „Včerejší verdikt znovu pozůstalým řízne do jizvy vzpomínek. Některým lidem se však i uleví: jsou to ti, kdo považují Midžrahího za nevinného obětního beránka a ukazují prstem tu na Íránce, tu na Palestince, tu na Syřany. Bývalý agent Kaddáfího špionáže Midžrahí sice nikdy nepřiznal vinu, ale přesto byl odsouzen jednomyslně všemi hlasy, zatímco druhý spoluobviněný byl osvobozen.“ Soud tedy nebyl zaslepený, píše redaktor MF Dnes Milan Vodička a dodává, že „skutečný viník – Kaddáfí už zase smí do slušné společnosti.“

Nejenže Vodička smetl ze stolu možnost, že se nad podjatostí procesního řízení s Libyjcem a následným trestem pozastavovali ochránci lidských práv a řada právníků, ale i vyzrazený oficiální dokument vlády Spojených států, o jehož obsahu informoval kupříkladu list Independent. Vodička je prostě jako novinář nejčtenějšího seriózního bulváru s nadstandardním příjmem na koni a nepátrá. On totiž není schopen položit si otázky ležící mimo narýsovaný mainstreamový autismus.

V tomto dokumentu stojí, že „Írán, nikoliv Libye stojí za atentátem.“ Dále je zde napsáno, že íránský ministr vnitra Ali Akbar Mohtasemi před osudnou událostí vyplatil 10 milionů dolarů palestinským teroristům, aby „vyhodili do vzduchu PanAm 103“. Konkrétně mělo operaci provést Generální vedení Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP-GC). Útok, jak říká dokument, měl být odplatou za sestřelení civilního íránského letu americkým námořnictvem v červenci 1988, kdy zemřelo 290 osob. Ovšem, v tomto případě šlo o další z nesčetných omylů amerických ozbrojených sil, přestože se jeden americký důstojník nechal slyšet, že to byl úmyslný čin.

Tato úřední listina je prvním oficiálním důkazem, jenž zpochybňuje tvrzení americké a britské vlády, že teroristický útok spáchala Libye.

Také brífink Americké obranné zpravodajské služby (DIA) v prosinci 1989 zpochybnil vinu Libye týkající se atentátu na PanAm 103, a to na základě tvrzení, že v tomtéž roce neexistoval o jejím podílu na zločinu věrohodný důkaz. Dále bylo uvedeno, že poté co Spojené státy v roce 1986 zaútočily na Libyi, (kdy bylo zabito sto lidí včetně Kaddáfího adoptivní dcery – pozn. aut.) se Kaddáfí snažil distancovat od teroristických aktivit.        

Martin Cadman, jehož syn zahynul na palubě PanAmu, prohlásil, že pravda o tragické události nemusí nikdy vyjít najevo. „Máme právo vědět, co se stalo. Řekli nám už tolik lží a já sám věřím, že šlo již od samého počátku o kamufláž. Ale ti, kteří se snaží zatajovat pravdu, ať již z jakýchkoliv důvodů, byli v uplynulých 21 letech velice úspěšní,“ řekl Cadman.      

Pokud tedy řadu let seděl nevinný člověk, který již před svým propuštěním instruoval právníky, aby shromáždili uvedené a další důkazní materiály o jeho nevině, a novinář Vodička odpírá tomuto umírajícímu člověku, aby ho „při odchodu drželi za ruce jeho blízcí“, měli bychom tu čest s parádním lidským a profesním hyenismem.      

Odkazy: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=195&r=nazorya&c=1244316      

             http://www.independent.co.uk/news/uk/iran-blamed-for-lockerbie-1569346.html

             http://www.blisty.cz/art/35601.html

             http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/scotland/article6797831.ece

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •