Protesty proti NATO a EU v Bělehradě

Navzdory opravdu chladnému počasí se v úterý večer shromáždilo kolem 10000 lidí k demonstraci na Bělehradském náměstí republiky, aby uctili vzpomínku na zahájení bombových útoků ze strany NATO před deseti lety. Tato vzpomínka organizovaná »Srbským lidovým hnutím« se proměnila v protest proti současné politice Západu, která bývá označována jako pokračování protisrbské agrese jinými prostředky a vyvrcholila protiprávním odtrhnutím provincie Kosovo od Srbska. Kritika účastníků projevu směřovala také na přizpůsobivou politiku zavedenou srbskou vládou Mirka Cvetkoviče, jež se orientuje na neoliberální globalizační režim.

To se týká především snah koalice liberálů a socialistů po vstupu do EU. Jako alternativu k orientaci vládnoucích elit na Západ požadují demonstranti užší spojenectví s Ruskem, jak se také manifestovalo v prohlášení ovlivněné emotivním slibem srbsko – ruského přátelství. Ruský generál Leonid Iwaschow uvedl ve svém projevu za jásotu účastníků protestu jako důkaz přátelství dobytí letiště hlavního města provincie Priština v červnu 1999 před příchodem vojsk NATO. 
Ramsey Clark, bývalý ministr spravedlnosti USA, politoval činy spáchané jeho zemí na obyvatelstvu Jugoslávie a vyslovil se pro zrušení NATO, již označil jako »zločineckou organizaci«.
Klaus Hartmann, předseda »Mezinárodního výboru na obranu Slobodana Miloševiče« poukázal na skandální rozsudky Mezinárodního tribunálu pro lidská práva v Haagu proti politickým a válečným tažením napadených zemí. Hartmann vyzval ke zrušení tribunálu, propuštění všech vězňů a »vysvětlení vraždy Slobodana Miloševiče«. Bývalý prezident Jugoslávie byl v říjnu 2000 svržen Západem podporovanou Bělehradskou demonstrací a v červnu 2001 byl převezen do Haagu, kde mu byl připraven proces před Tribunálem financovaným NATO. 11. března 2006 byl nalezen mrtev ve své cele ve věznici Tribunálu.

Protestní akce byla zastíněna v úterý večer v Bělehrade černě oděnými provokatéry, kteří na sebe upozorňovali šovinistickými slogany typu »smrt všem Albáncům«, a citelně tak rušili řeč srbského filosofa a bývalého vrcholného politika Mihaila Markoviče pískáním a hesly jako »nechceme žádné komunisty«.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •