Společně proti neonacismu a antisemitismu i okupaci Palestiny

Pod tímto heslem demonstrovaly v neděli 18.4. na tři desítky přátel Palestiny a Palestinců dlouhodobě žijících v Česku. 

Akcí, svolanou sdružením Přátelé Palestiny a ISM Czech Republic, se aktivisté a aktivistky připojili k „Pochodu dobré vůle“ organizovanému Mezinárodním křesťanským velvyslanectvím v Jeruzalémě. Na rozdíl od jeho „oficiálních“ účastníků však nepochodovali pod Izraelskými vlajkami a kromě problémů jako je narůstající antisemitismus a neonacismus upozorňovali na porušování lidských práv v Palestině a na válečné zločiny Izraele, kterých se dopustil například během nedávného útoku na Gazu.

Připomněli rovněž, že cesta k dosažení míru na Blízkém Východě nevede přes etnické čistky a politiku apartheidu, ale že základním předpokladem vyřešení tohoto konfliktu je respektování rezolucí OSN a dodržování lidských práv Palestinců, včetně práva na sebeurčení.

Přestože hlavním heslem „Pochodu dobré vůle“ bylo „Všichni jsme lid“‘ a akce byla propagována jako pochod proti antisemitismu a neonacismu, jeho pořadatelé neskrývali nelibost nad slogany požadujícími spravedlnost pro všechny, tedy i pro Palestince. Vyzvali dokonce policii, aby nezvaným hostům zabránila v účasti s odvoláním na to, že pochod je pro-izraelská akce, a hesla jako „Palestinci jsou také lidi“ ji evidentně narušují. 

I policie však po počátečních snahách oba tábory oddělit uznala, že tento požadavek je nesmyslný a přes nesouhlas pořadatelů proti pro-palestinským účastníkům nezasáhla. 

Pořadatelé a účastníci pro-izraelského pochodu tak až na výjimky namísto dobré vůle ukázali neochotu naslouchat odlišným názorům a pod izraelskými vlajkami oslavovali stát Izrael včetně jeho rasistické politiky vůči Palestincům. K nim se pak nekriticky připojili i někteří čeští politici v čele s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a pražským primátorem Pavlem Bémem, kteří promluvili na shromáždění ve Valdštejnské zahradě, kde byl cíl pochodu. Kromě nich se měl akce zúčastnit i premiér Fišer, který však na poslední chvíli musel kvůli pohřbu obětí havárie polského letadla svou účast odvolat.

Aktivisté a aktivistky z hnutí ISM a organizace Přátelé Palestiny však ukázali, že ne všichni občané ČR souhlasí s postojem české politické reprezentace a její nekritickou podporou počínání státu Izrael, které je v rozporu s mezinárodním právem. Svou účastí na akci vyzvali izraelské občany a představitele židovské komunity k tomu, aby od izraelské vlády požadovali ukončení nelegální okupace palestinských území a svým postojem se tak připojili k rostoucímu hnutí požadujícímu mír a spravedlnost pro všechny.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •