Hněv nad afgánskou válkou srazil holandskou vládu

Holanská vláda nedávno padla kvůli účasti země ve válce v Afgánistánu. Holanďané jsou osmý největší poskytovatel jednotek pro západní okupaci Afgánistánu. Jednotky jsou nyní připraveny opustit zemi, což je rána plánům Baracka Obamy eskalovat válku. Holandský ministerský předseda Jan-Peter Balkenende hodlal rozšířit vojenskou přítomnost země v Afgánistánu, ačkoliv parlament hlasoval pro stažení všech vojsk do konce roku 2010. USA a NATO tlačili na vládu, aby toto rozhodnutí zvrátila.

Holandská sociální demokracie, Balkenendeho koaliční partner, v roce 2006 podporoval vyslání vojsk do Afgánistánu. Ale nyní se rozhodla, že již nebude podporovat válku, odešla z vládní koalice a tím způsobila její kolaps. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina lidí v Holandsku chce, aby vojska opustily Afgánistán. Hněv lidí se zvýšil, když byl zveřejněn průzkum, kde se většina lidí vyjádřila, že válka v Iráku byla ilegální. Balkenende byl v té době premiérem. Podporoval invazi.

Podpora sociální demokracie klesala – kvůli její podpoře války v Afgánistánu a neoliberální politice.Nyní doufá, že opuštění vlády jí pomůže v důležitých místních volbách následující měsíc.

Holandské jednotky jsou umístěny hlavně v Uruzganu. To je hned vedle provincie Helmand, kde se 15.000 vojáků USA a Británie účastní největší ofenzívy od invaze v roce 2001 kolem města Marjah. USA posílají o 30.000 vojáků vice a chtějí dalších 10.000 vojáků od svých spojenců v NATO.

Hroznou cenu války jsme mohli opět vidět nedávno, když letecký úder NATO zabil v Uruzganu 33 civilistů. Letadla zasáhla tři minibusy v konvoji. Guvernér provincie se vyjádřil, že všichni mrtví byli civilisté. NATO minulý víkend přiznalo, že zabilo 12 civilistů, když poslalo rakety na dům v Marjahu. Smrt civilistů prohlubuje opozici k okupaci. Dokonce USA podporovaný prezident Hamid Karzai musel dát nějaký výraz hněvu.Nedávno v parlamentu držel obrázek osmileté dívky, jejíž příbuzní byli zabiti v útoku na Marjah.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •