Kapitalsimus v praxi

Kapitalismus není systém, v němž se hledí na zájmy lidí, jde v něm především o peněžní zisky a člověk zůstává v pozadí. A tak lidé zažívají různé příběhy, kdy jim zaměstnavatel ukazuje co všechno si může vůči nim dovolit. Chtěla bych se s vámi podělit o pár zkušeností, které jsou příkladem toho, co se u nás děje a co člověka, který hledá práci a najde ji, může potkat.

Tak tedy, po universitě jsem dlouho nemohla najít práci, nakonec jsem jí našla v jedné bezpečnostní agentuře na pozici recepční. Docela to šlo, výpověď mi dali proto, že jsem si nenechala líbit, když mi pracovnice firmy, která najímala tu mou, vynadala, že jsem vlasy neměla dostatečně stažené vzadu a začala mi nadávat, (ještě před jejím anglicky mluvícím kolegou), že vypadám jako bych se nečesala, atd. a já nemlčela a bránila se. Odešla a za chvíli mi volal šéf, že končím. To bylo potom, co si svůj majetek, kterým byl dům v Karlově ulici u Staroměstského náměstí, kde jsem pracovala přijel prohlédnout majitel z USA. Já měla vlasy ve francouzském copu a několik pramínků mimo něj a to byl důvod vyhazovu.

Pracovala jsem mimo jiné i v jednom skladu. V inzerátu se psalo, že hledají dělnice do skladu s oblečením. Nastoupila jsem a dali mě do sekce, kde jsme vyndavali z kamionu oblečení balené po několika kusech a dávali je na tyče, potom se balík rozřízl a oblečení se dávalo k sobě dle druhu a velikosti a štítkovalo se. Práce začínala v 7 hodin a ráno jsme nevěděli kdy skončíme. Odejít jsme mohli, až když to mistrové uznaly za vhodné, takže jeden den jsme dělali třeba 11 hodin, druhý 12, třetí 10hodin, atd.. Což je samozřejmě porušování Zákoníku práce, ale ten vedoucí nezajímal. Zvláštní to bylo i s přestávkami, totiž vedoucí byli kuřáci a každou chvíli řekl třeba náš mistr, že je přestávka. Tím ale myslel přestávku pro ty, co kouří, ostatní v naší sekci museli pracovat. Mě se to nelíbilo, řekla jsem že jsem závislá na jídle a že taky potřebuju přestávku. Mistr na mě nevěřícně koukal a vyhrkl ze sebe ať jdu, ale ať jsem za 3 minuty zpět. Já byla, ale jeho kuřácká parta ne. Lidé tam dokonce měli strach říct vedoucím že došlo mýdlo na WC, kam chodili i vedoucí, které měly umyvadlo i u sebe v kanceláři, kde byl vzduch tak zakouřený, že se člověk až dusil, když tam musel pro něco jít a kouření na pracovišti, kde jsou i nekuřáci, to je další porušení Zákoníku práce.

Když člověk nemůže najít práci, zkouší to všude možně. U bezpečnostních agentur si moc nevybírají a někdy je moc je nezajímá ani váš životopis. Chtějí vědět hlavně kdy můžete nastoupit. Nikdo jiný mě nechtěl vzít a tak jsem začala u jedné takové pracovat. Na zákonem stanovenou max. pracovní dobu se tam moc hledí, a tak jsem pracovala 50 hodin každý týden. Plat, který mi slibovali mi odmítli napsat do smlouvy, a tak ho ani nedodržovali. Nakonec jsem pracovala na ministerstvu, které si je najímalo, jako recepční. Ve vrátnici bylo nakouřeno od mých kolegů, kteří tam kouřili, než jsem přišla do práce a z kuřárny, co byla naproti. Stěžovala jsem si na to, ale nepomohlo to. Jednou přišel můj nadřízený, který mi vynadal, že kvůli mně musel na ,,kobereček“, protože si pracovníci (kteří pracovali jinde než já a okolo mě probjehli na pár sekund, když šli na oběd) stěžovali na mě, že větrám, když je zima, a já mu řekla, že je to proto, že mí kolegové, než přijdu do práce kouří a kouř jde na mě i z kuřárny naproti a že mám ze zákona nárok na nekuřácké prostředí, odvětil, že ho to nezajímá, že já pro něho nejsem důležitá. To že já tam mrznu, protože je mi špatně ze zakouřeného vzduchu mu bylo také jedno. Také se, a nejen mě stalo, že mi nedali celou výplatu a po upozornění plat dorovnali, třeba až za 3 měsíce.

Nedávno jsem byla na jednom pohovoru zase u jedné bezpečnostní agentury. Nezaměstnaných je hodně, člověk to zkouší, kde se dá. Zavolali mi asi za 2 měsíce, že mě berou. Hned 2. den jsem měla na 12 hodin nastoupit na ,,zapracování“ a pracovala jsem i druhý den, a oba zadarmo a potom mi řekli, že si mám pořídit potvrzení od lékaře, a výpis z rejstříku trestů, potvrzení z úřadu práce (ÚP), atd. A dali mi na to den volna. Smlouvu mi nedali s tím, že firma je z Ostravy a že to potrvá. A já šla a vyřídila si vše, za potvrzení od lékaře zaplatila 500 Kč, za výpis 50Kč a odhlásila se z ÚP. A potom mi zavolali, že mě neberou, protože jsem se nelíbila holce, vedle které jsem měla pracovat na stejné pozici a která je z firmy, která tuhle najímá a na můj dotaz, jestli mi proplatí těch 550,- mi pan manažer řekl že NE.

 Možná i vy máte podobné zkušenosti jako já a potýkáte se systémem, kde nezaměstnanost je brána jako něco normálního, kde lidé co mají práci raději mlčí, když s nimi zaměstnavatel špatně zachází, aby nedostali vyhazov. Je to špatné, ale politiky to netrápí. Někdy by se měli zamaskovat a jít mezi lidi a zkusit si, jaké to je být bez práce, nebo pracovat.

Napište nám, jaké máte zkušenosti se zaměstnavateli, s pohovory, s nezaměsnaností. A nebojte se, jde to změnit. Změna systému je možná. Jen se musíme dát dohromady, spojit se.