ODS: vyřešíme nezaměstnanost horším postavením pracujících

ODS v rámci předvolební kampaně slibuje vytvoření a zachování pracovních míst, o která se lidé nebudou muset bát. Slibují, že jejich opatření vytvoří za rok až 170 tisíc míst v soukromém sektoru, byť úřady práce ve svých databázích ke 31. lednu 2010 vedli celkem 574 226 nezaměstnaných. ODS slibuje také zlepšení podmínek pro zaměstnance i zaměstnavatele. Řešení nezaměstnanosti je jedno z důležitých předvolebních témat, na které se strany snaží nalákat voliče. ODS ví, kdo jsou její voliči a komu ,,jít na ruku“, a tak nárůst míst slibuje také jen v soukromém sektoru, státní a polostátní podniky je nezajímají. Nebo s nimi snad už ani nepočítají, protože připravují jejich privatizaci?

Některá řešení ODS pro pracovní místa:

Motivace pro pracovní místa

Zaměstnavateli, který vytvoří nové pracovní místo, odpustí stát 1 rok 3600 Kč na sociálním pojištění. Stát by také pro tato pracovní místa garantoval 2 roky výplatu 75 % případného čtyřměsíčního odstupného s měsíční výpovědní lhůtou (dnes je lhůta dvouměsíční). Takže motivace pro soukromníka na vytvoření pracovního místa má být dotace sociálního pojištění, jehož platba je pro něj nyní ze zákona povinná. A dopředu již ODS počítá s tím, že se zaměstnance bude chtít soukromník zbavit, a aby mu to ulehčili, ještě mu zaplatí ze státní pokladny 75 % odstupného.

Podpora pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat

Nezaměstnaný, který začne podnikat, bude moci zároveň pobírat i podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu s možností ji uplatnit jednou za 10 let. Takže ,,nezaměstnaný“ – zaměstnaný živnostník, který si bude vydělávat, bude dostávat stejnou podporu jako ten, kdo je opravdu nezaměstnaný a hledá práci.

Více částečných úvazků

Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7 200 Kč ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do 12 let, lidi starší 55 let, absolventy, studenty, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované. Odstraníme diskriminaci částečných úvazků zrušením minimálního odvodu zdravotního pojištění, hlásá ODS. Takže stát bude platit sociální pojištění místo soukromníka a umožní mu platit zdravotní pojištění, v jaké výši bude chtít.

Výhodnější práce na dohodu

ODS chce prodloužit maximální rozsah zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin. Jenže lidé potřebují hlavně práci na hlavní pracovní poměr (HPP) a ne brigády, potřebují jistotu dlouhodobé, časově neomezené práce. Takto by se jen podpořilo chování podnikatelů, kteří využívají dohody o provedení práce, zkouší, co zaměstnanec všechno vydrží, a co je ochoten dělat, jen aby měl nějakou práci. Dnes vám například řeknou, že nejprve musíte pracovat třeba měsíc na dohodu a až potom se rozhodnou, jestli vám dají práci na HPP, a člověk, i kdyby si radši našel lepší brigádu za víc peněz a mnohem lepších podmínek, souhlasí jen proto, že má výhled na práci na HPP. Prodloužením hodin u práce na dohodu by se ulehčila a prodloužila možnost podnikatele využívat zaměstnance a slibovat mu hlavní pracovní poměr. Při práci na dohodu o provedení práce se neplatí zdravotní ani sociální pojištění a podnikatelé často využívají nezaměstnané, registrované na úřadech práce, které zaměstnávají a stát přitom za ně platí pojištění.

Uvolnění smluv na dobu určitou

ODS chce úplně uvolnit řetězení a délku smluv u nově vzniklých pracovních míst na dobu určitou (na období 5 let do úplného odeznění krize). Nyní je to tak, že další sjednání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky je (po vyčerpání povolené doby 2 let trvání pracovního poměru) dovoleno až po uplynutí doby 6 měsíců od skončení předchozího pracovního poměru. Ponechání rozhodnutí na jakou maximální dobu bude zaměstnavatel zaměstnance zaměstnávat a jak dlouho po sobě, opět jen ulehčí zaměstnavateli se pracovníka zbavit, nebo s ním manipulovat a vyhrožovat mu stylem „dělej všechno, co po tobě chci, už se ti zase blíží konec pracovní smlouvy, tak si dej pozor, abych ti jí zase obnovil“. Zároveň také pokud by nebyla žádná regulace pracovních poměrů na dobu určitou, byly by tyto poměry výhodné pro zaměstnavatele i z toho důvodu, že by svým zaměstnancům nemuseli platit odstupné.

Alternativní modely zaměstnávání

Rozšíříme využití alternativních modelů zaměstnávání, slibuje ODS, která zřejmě nemá zájem, aby lidé měli řádnou práci na HPP.

Kdo z vlastní vůle podá výpověď, nebude mít plnou výši podpory

Pokud zaměstnanec dá výpověď sám z vlastní vůle, nebude mít nárok na plnou výši podpory v nezaměstnanosti. Tak to už je tedy opravdová výhrůžka, ODS by zřejmě nejraději zavedla otroctví. Zaměstnavateli tedy vzkazuje: zacházejte se zaměstnancem, jak chcete, a když už to nebude chtít snášet, my už ho potrestáme, když si dovolí dát výpověď. ODS má v plánu trestat svobodnou vůli a práva lidí.

Sociální dávky jen pro aktivní

Podmíníme výplatu podpory v nezaměstnanosti a dávek hmotné nouze účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech, píše ODS, a tak lidé nízké sociální dávky zaplatí prací, za kterou by – pokud by v ní byli zaměstnáni na HPP — dostali zaplaceno mnohem víc a měli by také stálou práci.

Zabráníme zvýšení daní

Nepřipustíme zvýšení sociálního pojištění a daní z příjmů pro firmy a živnostníky. Pokud tomu nezabráníme, přijde o práci 60 tisíc lidí. Zajímavé počty. Důvody, proč nezvýšit sociální pojištění a daně podnikatelům, čímž by vydělala státní pokladna, odůvodňuje ODS strašením, že 60 tisíc lidí by bylo z toho důvodu propuštěno. Důkazy pro toto tvrzení? Nikde.

Mnohé z toho, co navrhuje ODS jako řešení nezaměstnanosti, se děje už dnes, ale tajně a lidé mlčí, protože se bojí o práci, a zaměstnavatelé zaměstnance využívají a porušují zákony. Když se někdo ozve, že je jejich počínání v rozporu se zákoníkem práce, řeknou mu, ať jde, nezaměstnaných je spousta, my už si místo vás najdeme někoho, kdo bude dělat, to co chceme. Opatření ODS, kterými, jak hlásá, vyřeší nezaměstnanost, jen umožní zaměstnavatelům ještě hůře zacházet se zaměstnanci, rozhodně však neřeší nezaměstnanost.