Proč nemohl Norman Finkelstein vystoupit na AVČR?

Ve dnech 22 a 23. 2. bylo připraveno několik akcí, jejichž cílem bylo seznámit českou veřejnost s „palestinsko-izraelskou otázkou“ a jejími právními aspekty. Protože v českých médiích jsme denně informování o tomto sporu zcela jednostranně, tj. dozvídáme se o počtu mrtvých pouze na jedné straně, nejsou vysvětlovány historické kořeny celého konfliktu ani jeho právní aspekty, jako je např. porušování mezinárodního práva ze strany státu Izrael, dostává se lidem v ČR zkreslený obraz celého konfliktu.

Proto byl do Prahy pozván americký politolog židovského původu Dr. Norman Finkelstein, známý expert na „palestinsko-izraelský konflikt“. Finkelsteinovi rodiče prošli nacistickými tábory smrti a i přes tuto skutečnost byl v ČT nepřímo nařčen z vyvolávání protižidovské nálady. Norman Finkelstein se staví kriticky nikoli vůči židovství a židům, ale vůči politice Izraele vůči Palestincům na jejich vlastním území. Ve své práci systematicky dokumentuje brutální aspekty okupace palestinských území izraelskou armádou, přičemž se odvolává na platnou, ale porušovanou rezoluci 242 Spojených národů, dle které patří okupovaná území západního břehu Jordánu a pásma Gazy Palestincům. Tedy izraelská armáda okupací porušuje chartu OSN i mezinárodní právo.

Základním předpokladem Finkelsteinova postoje je, že lidská práva jsou universální, a proto nezpochybnitelně náleží i Palestincům a Palestinkám. Při svých pražských vystoupeních se krom jiného opíral o tzv. Goldstoneovu zprávu, která byla vypracována pod patronátem Rady pro lidská práva při OSN. V jejím závěru se požaduje, aby vojáci a vojenští velitelé obvinění z válečných zločinů předstoupili před mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC), přičemž zpráva přináší dostatek konkrétních důkazů pro obvinění výše zmíněných.

Norman Finkelstein měl při svém turné po Evropě v ČR vystoupit také na půdě Akademie věd (dále AV) společně Janem Kavanem, bývalým předsedou Valného shromáždění OSN, a s  Michalem Brožou z Informačního střediska OSN v Praze. Avšak AV se rozhodla pár hodin před plánovaným vystoupením neumožnit konání semináře. Proč? Podle Štěpána Kotrby z www.blisty.cz se AV poněkud zalekla a podle interních informací Britských listů byl krok Akademie věd způsoben telefonicky z úřadu premiéra Fischera. Pro utvoření vlastního názoru přikládám několik faktů, prvním je stanovisko AV k zamítnutí přednášky pár hodin před jejím konáním: „…AV ČR jako programově apolitická instituce s jednostranným zaměřením tohoto semináře neztotožňuje…z uvedených důvodů se vedení AV ČR rozhodlo neumožnit konání semináře v budově akademie věd…” Předpokládejme, že AV ČR je skutečně apolitickou institucí, tudíž jakákoli jednostranně zaměřená politická témata na této půdě nelze připustit, ale proč potom mohou na AV vystupovat předseda ODS Topolánek a prezident a bývalý předseda ODS Klaus?

Argumentovat jednostranností na akademické půdě je směšné. Naopak, provokující přednášky mají být stimulem k diskuzi a kritickému myšlení.

Skupina Přátelé Palestiny, která Normana Finkelsteina do Prahy pozvala, odvedla určitě velmi dobrý kus práce. Pro debatu a odlišný pohled na mediální verzi konfliktu v Palestině je dobrý i fakt, že v češtině vyšla nejslavnější kniha Normana Finkelsteina „Průmysl Holocaustu“. Ačkoli byla už několik let vyprodaná, po mediální smršti, která se kvůli Finkelsteinovým přednáškám ČR prohnala, se uvažuje o jejím znovu vydání.

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •