Protesty proti turniketům v Praze

Město Praha chce zavést v metru turnikety. Existuje mnoho důvodů, proč bychom měli být proti. Uprostřed rétoriky „musí být šrty ve státním rozpočtu“ je s podivem, že se může vyhodit 3,5 miliardy za něco tak neužitečného, jako tyto turnikety. Jestli nejsou neužitečné, proč byly již jednou v osmdesátých letech odstraněny? Nebo je to způsob, aby mocná společnost, která má přátele na současném magistrátu, vydělala velké peníze na tom, že se uspokojí z veřejných peněz? Právě nyní, když čelíme ekologické katastrofě a potřebujeme, aby více a více lidí používalo veřejnou dopravu, to není cesta, kterou se vydat.

Důvod, uváděný vládou pro turnikety je ten, že eliminuje lidi, kteří jezdí bez lístků. V praxi se zdá, že tomu tak nebude.

Turnikety zpomalují pohyb lidí. Obvzláště činí pohyb obtížným pro lidi s berlemi, lidi s kočárky, kufry atd. V případě požáru metra může jít o hodně.

Také posiluje stát „velkého bratra“ a poškozuje lidské svobody monitorováním pohybu lidí s Opencard.

V Praze skupina občanů v iniciativě „Pražští občané pro MHD“ organizují po městě happeningy.Kromě toho také vystupují s peticí. Pro všechny, kdo chtějí zjistit více a přidat se k akcím a debatám, jsou zde některé adresy:

http://prazanezamhd.kvalitne.cz/neturniketum.html

Debaty se můžete zůčastnit na:

http://www.facebook.com/group.php?gid=108178895891713