Rozhovor s Evou Novákovou I.

Jak probíhalo tvé vyhoštění z Palestiny?

Až do mého bytu v Ramallahu, tedy na území, které má spadat pod Palestinskou samosprávu, ve tři hodiny ráno vtrhlo 20 plně ozbrojených izraelských vojáků doprovázených izraelskou imigrační policií. Tímto zásahem Izrael porušil nejen svrchovanou kontrolu Palestinské samosprávy, ale i vlastní zákony a mezinárodní úmluvy, které říkají, že izraelská armáda a hlavně ministerstvo vnitra by vůbec na těchto územích neměly operovat. Nicméně izraelští  vojáci nejenže zburcovali celý dům, kde jsem bydlela ale dokonce obsadili i několik střech okolních domů. Podobné zátahy izraelských jednotek v Palestině nejsou vůbec ojedinělé, zpravidla jsou však zaměřeny proti Palestincům. Aby si izraelská armáda stejným způsobem přišla pro cizince, se tam snad ještě nestalo.

Byla jsi jediná mezinárodní aktivistka, kterou zatkli? A jaký byl oficiální důvod tvého zatčení?

To, že zatkli jenom mě a to, že přišli do mého soukromého bytu svědčí o tom, že hledali přímo mě. Oficiálním důvodem bylo prošlé vízum, ale ze způsobu jakým mě zatkli bylo jasné, že vízum byla jen záminka. Pravým důvodem byly mé aktivity v rámci Mezinárodního hnutí solidarity (International Solidarity Movement), které v Palestině podporuje nenásilný boj proti izraelské okupaci.

Mé zatčení a vyhoštění vidím jako součást kampaně Izraele proti nenásilnému hnutí Palestinců proti okupaci včetně jeho lídrů. Palestinské vesnice, kde obyvatelé demonstrují proti výstavbě izraelské zdi, která, která byla Mezinárodním soudním dvorem v Haagu (2004) označena za nelegální, jsou vystavovány nočním invazím izraelské armády. Například v Bil’inu zatkli od léta, kdy tam tato kampaň začala už 35 lidí. Kolem poloviny z nich je stále ve vězení. Potom co zatkli mě, tak zatli několik palestinských aktivistů ve vesnicích Ni‘lin a Bil’in. A ten samý den, co mě deportovali, tak zamezili v přístupu do Izraele americkému novináři (Jared Malsin), který pracoval pro největší nezávislou tiskovou agenturu v Palestině (Ma’an News Agency). Vzali ho do vazby a jeho přítelkyni deportovali do Prahy. Na tomto případě je také vidět, že každý, kdo veřejně vystupuje proti izraelské okupaci, se stává terčem pro izraelské úřady. V případě ISM k těmto účelům Izrael využívá především zmíněnou imigrační jednotku, která pravidelně provádí nelegální zatčení, která nemají daleko k únosům.

Můžeš některý z takových případů přiblížit?

Posledních několik týdnů v Palestině jsem pracovala na medializaci případu Amerického občana, Ryana Olandera, který byl zadržen ve Východním Jeruzalémě, v oblasti Sheikh Jarrah. Izrael zde násilným způsobem vystěhoval tři palestinské rodiny z jejich domů. Tyto rodiny byly nuceny žít v provizorních stanech na ulici naproti svým nyní okupovaným domovům, kde také proti tomuto bezpráví protestují a neustále čelí násilí ze strany nelegálních izraelských osadníků. Ryan několik týdnů s těmito palestinskými rodinami žil a snažil se zabraňovat útokům  izraelských osadníků, a násilí z jejich strany dokumentovat.

Kvůli této činnosti byl zadržen několikrát. V prvním případě, po jeho zatčení na jedné z pravidelných demonstrací v Sheikh Jarrah, byl unesen přímo ze soudní síně, po tom, co soudce rozhodl, že má být propuštěn na svobodu. V druhém případě policie rovněž tvrdila, že byl zatčen za účast na nepovolené demonstraci, pravdou ale je, že byl zadržen dříve, než tento protest vůbec začal. Izraelskou policií byl po 24 hodinách propuštěn, záhy potom byl však znovu unesen imigrační policií. Tentokrát mu hrozilo vyhoštění a v izraelském vězení strávil měsíc. Po tom, co byl propuštěn, rozhodla soudkyně u okresního soudu v Tel Avivu, že jeho zadržení imigrační policií bylo nelegální.

Nelegálně uneseni imigrační policií byli i další aktivisté ISM. Takže to nejsem jenom já, komu se tohle stalo. Své vyhoštění vidím v kontextu toho, že se Izrael snaží potlačit palestinské hnutí proti okupaci a jejho mezinárodní podporu.

Mohla bys ještě přiblížit práci ISM jako hnutí?

ISM je v součastné době na několika místech na Západním břehu Jordánu. Několik aktivistů ISM je 24 hodin přítomno ve zmíněné palestinské čtvrti Sheikh Jarrah ve Východním Jeruzalémě, kde za poslední půl rok byly násilně vystěhovány tři rodiny. Izraelští osadníci zde navíc násilně obsadili polovinu domu jedné palestinské rodiny. Takže ta rodina je teď nucena s nim sdílet svůj vlastní dům, svojí zahradu, přičemž se často stává, že osadníci napadají Palestince včetně jejich dětí. Dělají různé provokativní akce. Házejí jim kameny na domy, malují tam židovské grafiti a podobně.

Hlavním posláním ISM je podporovat nenásilné hnutí odporu proti izraelské okupaci třeba tím, že chodíme na jejich demonstrace. Donedávna platilo, že když byli na demonstracích přítomni mezinárodní a hlavně izraelští aktivisté, izrelská armáda se vůči demonstrujícím Palestincům chovala méně násilně. Když tam byli jen Palestinci, tak častěji stříleli ostrými náboji.

Další podpora ISM spočívá například v tom, že aktivisté chodí s palestinskými farmáři na jejich pole, ke kterým jim Izrael zamezil přístup.

Ale asi nejhlavnější aktivitou ISM je informovat okolní svět, co se v Palestině děje. Především tedy v zemích, ze kterých aktivisté do Palestiny přijeli.

Dále se ISM účastní různých kampaní. Například na kampaních za propuštění politických vězňů, kde je mezinárodní podpora velice důležitým faktorem úspěchu. V poslední době tento mezinárodní politický nátlak ve formě psaní dopisů předním politikům přispěl k propuštění dvou politických vězňů v Palestině.

ISM není jedinou organizací, která působí na okupovaných územích, mohla bys zmínit nějaké další?

V Izraeli je několik organizací, které se věnují podpoře palestinského boje proti izraelské okupaci, ať už to jsou třeba Anarchisté proti zdi (Anarchists Against the Wall), kteří většinou chodí na zmíněné demonstrace proti zdi a soudní procesy s politickými vězni. Mají webové stránky, kde také informují o situaci v Palestině, organizují akce na podporu Gazy a demonstrace i například v Tel Avivu.

Další organizací jsou např. Rabíni za lidská práva (Rabbis for Human Rights), ti se angažují na několika místech v Jeruzalémě a na Západním břehu. Organizují v současné době hodně mediálně viditelné demonstrace na podporu Palestinských rodin, které byly násilně vystěhovány z jejich domovů v Sheikh Jarrah. Těchto demonstrací se každý týden účastní několik stovek izraelců, kteří s touto nezákonou činností nesouhlasí. Na Západním břehu se Rabbis for Human Rights také snaží bránit a protestovat proti nařízení izraelské vlády bourat domy Palestinců, pomáhají podávat žaloby a odvolání k izraelským soudům a pomáhají se soudními poplatky a výdaji na právníky. Chodí také do oblastí, kde jsou palestinští farmáři napadáni izraelskými osadníky.

Podobně jako Rabíni za lidská práva pracují další organizace, jako například palestinsko-izraelské sdružení Ta’ayush. Jednou z nejrespektovanějších organizací monitorující porušování lidských práv izraelskou vládou a armádou je izraelská organizace B’Tselem.

V létě 2009 jsi bydlela s palestinskou rodinou ve východním Jeruzalémě, když dům navštívila evropská parlamentní delegace vedená předsedou Poslanecké sněmovny Miroslavem Vlčkem. Jak s rodinou dopadlo?

Ta rodina byla násilím vystěhována z jejich domu, 2. srpna 2009. A od té doby se do jejich domu nastěhovalo několik izraelských osadníků. S ostatními izraelskými rodinami osadníků na denním pořádku napadají Palestince, kteří tam stále více méně byli na ulici, kde si postavili stany, ze kterých protestují proti tomuto nelegálnímu vystěhování. Proto tam ISM má aktivisty, aby dokumentovali, co se tam děje a snažili se zamezit větším útokům ze strany těchto izraelských osadníků. Teď se tam každý pátek organizují demonstrace, do kterých se zapojují i izraelští aktivisté. Za poslední měsíc zatkli přes 60 izraelských aktivistů. Většina z nich byla brutálně zbita, nebo je nechali stát venku v zimě a na dešti. Nedali jim ani najíst ani napít. Takže i s izraelskými aktivisty, kteří se angažují v boji za práva Palestinců není zacházeno v souladu se základními lidskými právy.

 

pokračování příště