Cirkus kolem chilských horníků

Chilský důl

Celý mediální cirkus začal před dvěma měsíci, kdy v chilském dole zůstalo uvězněno 33 horníků. Z počátku média přinášela jen krátké regulérní zprávy, ale poté se na místě shromáždilo asi 2000 novinářů a rozsah mediálního zpravodajství začal exponenciálně narůstat. Novináři nám o nich podávali vyčerpávající zprávy ze všech úhlů pohledu. Mluvili o rodinách horníků, kteří si v okolí této oblasti postavili stanové město, o jejich psychickém stavu ap.

Co je přitom mnohem zajímavější je spíše fakt, že zdravotní stav horníků se, byť to zní absurdně, během nehody výrazně zlepšil. Poprvé totiž místo krutého vykořisťování a vyčerpávající práce dostávali pravidelnou, výživnou stravu a zasloužený odpočinek. I přes hrozné podmínky, jimž byly vystaveny po dobu 2 měsíců na tom byly více než dobře.

Mediální posedlost mne ohromovala i popuzovala zároveň. Pokaždé, když jsem se chtěla podívat na zprávy CNN, viděla jsem horníky! Když jsem přepla kanál na BBC, opět to samé! Pořád dokola tentýž příběh! Stále jen horníci!

Mediální šílenství kolem horníků hraničilo až s perverzí. Během téže doby se přitom odehrála řada jiných událostí. Jen za poslední dva týdny došlo k několika nehodám, během nichž zemřeli 3 horníci v Ekvádoru a 31 horníků v Číně. Která média však o tom informovala? Jen stěží o tom najdeme zmínku.

Další věcí je, že žijeme v hluboké recesi. Ekonomové jdou tak daleko, že nynější krizi označují za nejhlubší od velké deprese 30-tých let – té, která zapříčinila druhou světovou válku. Na rozdíl od ponurých zpráv, přicházejících ze světa trhů a globální ekonomiky, je příběh horníků pozitivní a má šťastný konec. Jasné slunce uprostřed černých mraků.  Vše probíhalo jako děj Hollywoodského filmu a televizní reality show najednou.

A tak posedlí novináři mluvili o tom, které potraviny horníci jedli, jaké knihy si objednávali, nebo kam pojedou na dovolenou po svém vyproštění ap.. Čili přesně takový druh informací, který je široké veřejnosti, jež čelí zničující ekonomické situaci, naprosto k ničemu.

Na druhou stranu, co média nikdy nezmínila a co je velmi důležité pro nás socialisty, je fakt, že nejbohatší lidé v Chile jsou vlastníci dolů. Ti přitom část svého bohatství získávají tím, že ignorují bezpečnostní opatření stanovená vládou. V tomto případě by stačilo, kdyby vytvořili jednoduchá bezpečností opatření na ochranu zdraví a vybavili důl evakuačními žebříky pro horníky. Horníci by tak byli schopni uniknout i bez 2 měsíců utrpení a milionových nákladů.

Beztrestná ignorace bezpečnostních opatření je dána podstatou kapitalistické společnosti. Je to stejný druh problému jako ten, jež nastal v létě v Mexickém zálivu, kdy došlo k největší ropné katastrofě v historii. Manažeři si myslí, že ohrožováním dělníků a životního prostředí mohou ušetřit náklady a zvýšit zisky. V praxi však obvykle všechno dopadne jinak a místo úspory peněz jsou nakonec náklady mnohem vyšší. Bez dodržování bezpečnostních norem je jen otázkou času, kdy dojde k další katastrofě.

Proto musíme bojovat za lidštější systém než je ten, ve kterém žijeme dnes.

Světlana Simonoska