Demonstrace 17.11.2011 v Brně

Demonstrace v Brně, 17.listopadu 2011

V Brně na Malinovského náměstí se 17. listopadu v 16 hodin vystavovalo vysvědčení vládě. Akci spolu s ProAltem pořádaly Českomoravská konfederace odborových svazů, Akční spolek nezaměstnaných, Alternativa zdola a Masarykova demokratická akademie.

Lidé mohli udělit známku vládě ze čtrnácti různých předmětů, např. důchodová reforma, zdravotnictví, korupce, morálka, vztah k bankovnímu sektoru, státní zakázky apod. Vzkaz občanů byl jasný. Kromě korupce a vztahu k bankovnímu sektoru, kde vláda dostala jedničku s hvězdičkou, samá nedostatečná. Tudíž bez nároku na reparát.

Vystoupilo zde několik řečníků. Stanislava Slavíková, jihomoravská předsedkyně ČMKOS, vyzvala občany k podpoře případných stávek a za sebe poznamenala, že generální stávka měla být již dávno. Za ProAlt vystoupil Tomáš Vokoun. Velký aplaus sklidila primářka Úrazové nemocnice v Brně, která upozornila na předražování léků a lékařských přístrojů a na snahy o zavedení „amerického“ zdravotnictví u nás.

Přesto, že se demonstrace účastnily téměř tři tisícovky lidí (a zde je třeba poznamenat, že nešlo o „odboráře navezené autobusy“, ale o lidi, kteří sami dorazili), média tuto událost téměř ignorovala. Pokud se zmínka někde vyskytla, mluvilo se maximálně o pětistovce účastníků, což je naprosto směšné.

Povzbuzením pro pořadatele může být i to, že účast na brněnských demonstracích se neustále zvyšuje, přibývá bojovná nálada i jasně formulované požadavky.

 

Jan Strážnický