Občanská společnost se probudila

Drahomír Radek Horváth

Mám pocit, že je třeba trochu bilancovat. Vývoj demonstrací proti nacionálním radikálům ve mě vyvolává mírný optimismus. Nový Bydžov byl letos první vlaštovkou a v Krupce to pokračovalo. Napjatě jsem očekával, jak to bude vypadat v Brně, a jsem mile překvapen, že došlo na pomyslné lámání chleba. Tak tedy jaké jsou moje postřehy:

Nový Bydžov

Demonstranti z řad Romů převládají. Svolávatel původního shromáždění Rom (Já). Místní samospráva srdnatě bojuje za to, aby bosohlaví hnědokošiláči pochodovali zejména ulicí, kde žijí Romové, a bylo jim tak umožněno šířit strach a hlásat paušalizující hesla. V iniciativě Nový Bydžov není sám je sdružena spousta osobností a zástupců organizací a institucí. Příprava, logistika a organizace na místě je však chabá a vše padá na bedra lidí z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme a Romea o.s. Lidi z těchto spolků jsou nejaktivnější a patří jim zasloužený dík od celé romské komunity v zemi. Policie selhává a používá neadekvátně brutálních donucovacích prostředků. Alternativu odklonu pochodu DSSS a Národního odporu nebere vůbec v potaz. Media informují neobjektivně a padají termíny jako militantní Romové a levicoví aktivisté a anarchisté. Veřejné mínění je tím pádem ovlivněno a je k tomuto fenoménu vlažné. Jednoduchý občan navíc tleská radikálním extremistům a považuje je za řešitele problému. ČT jako jediná podává objektivní zpravodajství z místa, které však zapadá ve světle tragedie v Japonsku. Hrstka internetových serverů se této události věnuje a informuje občany o skutečnostech z místa demonstrace. Deník Referendum upoutal moji pozornost nejvíce.

Po akci jsem bombardován internetovými bojovníky od klávesnic z řad Romů za to, že jsem vystavil demonstranty ohrožení. Blokovat neonacisty prý nemáme. Měli bychom demonstrativně někde v povzdálí pořádat happening, nebo zalézt do díry, než se to přežene. Posílám tyto lidi do patřičných mezí. Vzkazuji jim, nechť si vzpomenou na to, že když lidé mlčí, tak je zlo na vzestupu.

PS: Nálady uvnitř romské komunity záhy po akci jsou vystiženy ve dvou slovech: BEZMOC a ZOUFALOST

Krupka

Demonstranti z řad Romů i nadále převládají, ale již to není taková převaha jako v Novém Bydžově. Svolavatel není Rom. Místní samospráva opět selhává. Vidím kolem sebe spoustu Čechů. Občanská společnost vystrkuje růžky, internetové pozvánky a diskuze o zvěrstvu v Novém Bydžově hýbe lidmi a začínají se přímo angažovat. Problém již není pouze Romové versus neonacisté, nýbrž společnost jako taková versus neonacisté. Iniciativy se ujímají církve, tak jako vždy v dějinách, když bylo útočeno na lidskou důstojnost a křesťanské hodnoty byly v ohrožení. Policie se míní poučit z Nového Bydžova. Tak je mi to sděleno od vrcholných představitelů PČR Krajského ředitelství. Organizuji jako člen iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. Připravuji a na místě opět vyvíjím aktivitu. Velice citlivě však informuji přítomné o možné alternativě, které jsem byl přítomen v Bydžově.

To by si přeci nedovolili, jsou tady ženy a děti, modlíme se, neškodíme jsme nenásilní.“

Církevní hodnostáři jsou tváří v tvář zlu neústupní. Policie opět selhává a mete cestu neonacistům za pomoci taktických výbušnin a několika stovek těžkooděnců. Poučení po Novém Bydžově je jasné… nejdřív koně a až pak dělobuch. Odklon opět nebyl na pořadu dne. Útok na kněze však vyvolal mocnou vlnu nevole. Byl jsem pozván na Velvyslanectví USA do Prahy, abych referoval o události, které jsem byl svědkem. Předložil jsem spoustu důkazních materiálů z místa incidentu. Informoval jsem o náladách, které panují uvnitř romské komunity, a diskutoval několik hodin o možném vývoji. Optimismus mě neopouští a věřím v probuzení občanů.

PS: Nálady uvnitř romské komunity po akci již jsou poněkud odlišné: ZLOST a RADIKÁLNÍ PŘÍSTUP

Brno

V Brně vznikají mnohé iniciativy občanů. Iniciativa V Brně neonacisty nechceme kontaktuje tu naši ústeckou a probíhá předávání know-how a zkušeností. Kolega M.B. odjíždí týden před akcí do Brna a spolupodílí se na plánování a logistické přípravě. Po návratu je nadšený z toho, že si to konečně žije vlastním životem a že se občanská společnost probouzí. Brňáci jsou prý odhodlaní a velice schopní. K iniciativě Brno blokuje se přidávají významné osobnosti veřejného života. Uvažujeme o tom, že si vezmeme zaslouženou dovolenou a do Brna osobně nepojedeme, jelikož spousta lidí se rozhodla přímo angažovat. Naplňuje nás pocit zadostiučinění. To, co v Novém Bydžově bylo nastartováno, došlo v Brně svého cíle. Policajti odklonili pochod mimo trasu. Odpůrců bylo dvakrát tolik než neonacistů. Místní samospráva vyvíjela snahu ve prospěch všech obyvatel a jde s tím až k Ústavnímu soudu. Jelikož není možné chránit zdraví a bezpečnost obyvatel, když městem legálně pochodují skupiny šířící nenávist a strach. Blokáda je uznána za legitimní způsob projevu občana směrem ke zlu.

PS: Nálady uvnitř romské komunity jsou konečně takové: VÍTĚZSTVÍ a ZADOSTIUČINĚNÍ

 

Takže se občanská společnost probudila a dala jasně najevo, že neonacista tady pochodovat nebude. Je evidentní, že mnozí jsou nemile překvapeni, ale většina občanů chápe, že DSSS a jejich nohsledi nikdy nic nevyřeší.

 

Drahomír Radek Horváth

Převzato z webu Romea.cz

 

Sdílejte
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •