V úterý 25. ledna byl do úřadu jmenován Hizballáhem podporovaný kandidát Nadžíb Mikatí. Po oznámení jeho jmenování propukly demonstrace proti Hizballáhu na severu země. Vláda národní jednoty, kterou vedl Saad Harírí, se rozpadla na začátku měsíce poté, co Hizballáh vyzval své stoupence k tomu, aby opustili kabinet. Roztržka se točila okolo vyšetřování vraždy tehdejšího premiéra Rafíka Harírírho, Saadova otce, v roce 2005, které zaštítila OSN.
Harírí a mnoho členů jeho doprovodu bylo zabito při bombovém útoku v hlavním městě Libanonu Bejrútu. Haríri byl široce uznáván za to, jak pomohl ukončit 20 let trvající občanskou válku a znovu vybudovat zemi. Jeho vražda spustila tzv. Cedrovou revoluci, vlnu lidových demonstrací, které donutily Sýrii, která okupovala části země, aby se stáhla zpět na své území. Vyšetřování poprvé obvinilo ze spiknutí Sýrii, poté přesunulo svou pozornost na Hizballáh.
Neústupný odpor proti Izraeli a její podpora palestinskému boji, získala této skupině mnoho příznivců v Libanonu a napříč arabským světem. Její vítězství na Izraelem během války v roce 2006 změnilo pohled na tuto organizaci v očích mnoha lidí. Její malá guerrilova armáda a široká lidová podpora se staly mocným symbolem v regionu, ve kterém vládnou diktátoři a tyrani, kteří nabídli Palestincům jen skromnou podporu. Od prohraného izraelského tažení se USA a jejich spojenci snaží zdiskreditovat libanonské hnutí.
Hnutí odporu a jeho stoupenci ve vládě žádali, aby kabinet stáhl podporu vyšetřování. Když se tak nestalo, Hizballáh vystoupil z vlády. Za touto poslední krizí tak stojí snahy izolovat šíitské hnutí odporu.
Simon Assaf,
překlad Jan Májíček