První protivládní demonstrace ProAltu byl úspěch

Více jak 1000 lidí se sešlo v sobotu 5. března na první demonstraci proti vládním reformám, kterou svolala iniciativa ProAlt. Okolo druhé hodiny se na náměstí Republiky v Praze už tísnil dav, který netrpělivě očekával vystoupení ohlášených řečníků. Za iniciativu promluvil její mluvčí, Ondřej Lánský. Ten mimo jiné řekl, že „místo, aby (vláda) uznala nesmyslnost prosazování neoliberálních řešení, dále realizuje přesně tu politiku, která krizi do značné míry spustila. Nejedná se o nic výlučně českého. Podobná drastická opatření se zavádějí v celé Evropě a USA. Připomíná vám to argumenty, které vládní představitelé používají? Jenže to je jen půlka pravdy. Druhou půlkou pravdy je to, že proti těmto reformám se všude, kde jsou prováděny, zvedá masivní občanský odpor. Tu britští studenti, tu němečtí dělníci, jinde řecká společnost téměř jako celek. Není země v Evropě, která by nezažila nárůst protestů. A nejde pouze o Evropu. Naposledy to byly zaměstnanci veřejného sektoru v americkém Wisconsinu, kteří začali protestovat proti útoku na své platy a svá práva.“ Celý projev je k dispozici na webu ProAltu.

Poté vystoupil Jaroslav Zavadil z ČMKOS, který zdůraznil neumětelství současné vlády a představil informační kampaň odborů „Otevřete oči“. Mezi další řečníky patřila Dagmar Žitníková z Odborového svazu pracovníků zdravotní a sociální péče, Milan Štefanec z Nesehnutí, Miroslav Grund z iniciativy antihluk.cz, Jiří Silný z Ekumenické akademie, Ilona Švihlíková z Alternativy zdola, Eva Novotná z Iniciativy Ne základnám a Tomáš Vokoun z Akčního spolku nezaměstnaných. K vidění a slyšení tak byla pestrá plejáda názorů.

Po projevech se účastníci vydali na pochod k úřadu vlády. Tam dorazili za skandování hesel „hanba vládě“, „už je na čase, zbavit se Nečase“ a „demisi“. Další mluvčí ProAltu, Pavel Čižinský, vyzval ve svém vystoupení k zapojení se do ProAltu. Po jeho projevu nastalo opět hlasité skandování protivládních hesel.

Celá akce proběhla nad očekávání organizátorů a je tak dobrým základem pro další protesty.

Jan Májíček